Grzejnik konwektorowy elektryczny – szybka pomoc w zimniejsze dni
24 października 2022Grzejnik konwektorowy elektryczny to idealne rozwiązanie do jednorazowego lub stałego nagrzewania pomieszczeń w domu, lub pracy wtedy, kiedy standardowe ogrzewanie nie daje nam wystarczającej ilości ciepła lub po prostu jesteśmy zmarzluchami i lubimy przebywać w bardzo nagrzanym pomieszczeniu. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów grzejników konwektorowych o różnej mocy. Są to urządzenia, które możemy dowolnie przestawiać w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Grzejniki często mają fabrycznie przygotowane specjalne pasy, za pomocą których możemy zamontować je na ścianie. Jest to rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcemy stale nagrzewać jedno konkretne pomieszczenie bez zmiany miejsca. Konwektory są bardzo podobne do tradycyjnych grzejników, ale działają na prąd.
Zasada działania grzejników konwektorowych
Czy słyszeliście kiedyś o takim zjawisku fizycznym jak konwekcja? Konwekcja naturalna jest głównym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Dzięki niemu powstają wiatry, chmury czy też prądy oceaniczne. Jest ona związana z ruchem powietrza. Zimne powietrze jest cięższe oraz gęstsze, więc osiada niżej – w przyrodzie w dolinie, w pomieszczeniach przy podłodze. Ciepłe powietrze unosi się do góry. W przypadku grzejników konwektorowych mamy do czynienia z tak zwaną konwekcją wymuszoną. Zimne powietrze jest pobierane na dole grzejnika, w jego wnętrzu ulega ogrzaniu i jest przy pomocy nadmuchu wypuszczane do góry. W górze powietrze ochładza się, staje się gęstsze i opada z powrotem na dół. Taki proces cyrkulacji powietrza powtarzany jest tak długo, jak długo grzejnik konwektorowy elektryczny jest włączony.
Grzejnik konwektorowy elektryczny – jakie parametry są ważne?
Przy wyborze grzejnika konwektorowego weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia, które chcemy skutecznie ogrzewać w zimowe długie dni. Aby ogrzać 1 metr kwadratowy pokoju, potrzebujemy mocy 100 W, łatwo więc obliczyć, że do ogrzania pokoju o średniej wielkości 20 metrów kwadratowych potrzebujemy urządzenia o mocy 2000 W. Czy to rozwiązanie jest ekonomiczne? Na godzinę taki grzejnik zużywa 2 kW prądu, co przy ogrzewaniu kilka godzin dziennie daje nam dość spory pobór, ale z drugiej strony takie grzejniki są bardzo wydajne i szybko się nagrzewają.
Bardzo ważne jest, żeby nasze urządzenie posiadało termostat. Wtedy nie musimy za każdym razem sterować urządzeniem, tylko ustawiamy jednorazowo na najbardziej pożądaną przez nas temperaturę i grzejnik załącza się sam. Termostat wyeliminuje nam duże wahania temperatur i będziemy mogli cieszyć się stałą ulubioną temperaturą w domu lub w pracy. Przydatną dodatkową funkcją jest programator czasowy. Dzięki tej opcji możemy włączyć grzejnik jeszcze zanim przyjedziemy do biura, czy wrócimy do domu. Będziemy mogli wejść od razu do ciepłego pomieszczenia. Możemy ustawić również, żeby grzejnik wyłączał się automatycznie na przykład po ośmiu godzinach pracy. Taka funkcja sprawia, że nie musimy za każdym razem pamiętać o włączaniu i wyłączaniu urządzenia, a w przypadku stałych godzinach pracy sprawdzi się doskonale. Istotne funkcje dla bezpieczeństwa to ochrona przed przegrzaniem, a także ochrona przed wilgocią, jeśli chcemy zastosować grzejnik na przykład w łazience.
Czym różni się grzejnik konwektorowy od grzejnika olejowego?
Grzejnik konwektorowy elektryczny ze względu na to, że szybko się nagrzewa i szybko oddaje ciepło, będzie najlepszym wyjściem dla ogrzewania dodatkowego, czy dogrzewania w zimniejsze dni. Możemy go na przykład ustawić w małej łazience, gdzie nie mamy ogrzewania centralnego. Mała powierzchnia nie narazi nas na duże koszty, a będziemy mogli cieszyć się komfortem w czasie kąpieli. Innym pomysłem jest szybkie dogrzanie pomieszczenia po powrocie z dłuższych wakacji w zimie, kiedy mamy wyziębione pokoje. Jest to najszybsza możliwość ogrzania pokoju. Grzejniki olejowe to lepsze rozwiązanie na stałe ogrzewanie danego pomieszczenia. Taki grzejnik nagrzewa się dłużej, ale dzięki cieczy – olejowi wypełniającemu urządzenie, ciepło jest oddawane w dłuższym odstępie czasu. Grzejniki olejowe mają również większą moc dzięki, czemu wydajniej ogrzeją większą powierzchnię.