Zmniejszanie ceny domu

Budowanie domu to istna skarbonka, do której właściciele wciąż muszą dorzucać kolejne kwoty. Nic więc dziwnego, że wielu z nich chciałoby nieco zmniejszyć koszty tej inwestycji. W jaki sposób warto, a w jaki nie powinniśmy tego robić?

Materiały na lata

Najprawdopodobniej nie budujemy domu po to, aby pomieszkać w nim dwa lata. Zazwyczaj jest to inwestycja na dziesięciolecia. Czasem pragniemy także, aby po nas zamieszkały w nim nasze dzieci.
Oczywiście, na przestrzeni lat konieczne będzie poczynienie pewnych remontów. Aby jednak duże zmiany nie musiały następować zbyt często, warto od początku zainwestować więcej w solidne, porządne materiały, z których zbudujemy nasz dom. Blachodachówka, komin czy parapety powinny być wysokiej jakości. Nie chodzi tu tylko o wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszej rodziny.

Meble

O ile pokrycie dachu czy ułożenie ściany zmienia się dość trudno, meble możemy bez problemu wymienić, kiedy już na dobre rozgościmy się w naszym nowym domu.
Dobrym pomysłem jest zatem początkowe skorzystanie z mebli, które przewieziemy ze starego mieszkania. Jeśli jednak poprzednie lokum wynajmowaliśmy i nie korzystaliśmy z własnych sprzętów – początkowo zainwestujmy tylko w te, które są konieczne. Z czasem pozwolimy sobie na zakup kolejnych, jednak w trakcie urządzania domu, kiedy budżet jest bardzo napięty, nie nadwyrężajmy go dodatkowymi wydatkami.

Rada fachowca

Często chcielibyśmy zaoszczędzić, ale nie wiemy, na czym. Nasze wątpliwości może rozwiać ktoś, kto o remontach i budowie domu wie znacznie więcej.
Warto poradzić się więc fachowca. Spytajmy, które materiały są dobre, a jednocześnie za bardzo nie nadwyrężą naszego budżetu. Takich specjalistów czasem możemy spotkać w sklepach budowlanych.

Samodzielność

Oczywiście, w naszej kieszeni pozostanie też sporo pieniędzy, jeśli niektórych prac nie będziemy zlecać usługodawcom, ale wykonamy je sami.
Jeśli nie mamy pojęcia czym się różni blachodachówka od gontów bitumicznych – nie zabierajmy się za samodzielne pokrywanie dachu. Jednak tak proste prace jak malowanie ścian może wykonać niemalże każdy.
Zastanówmy się zatem, czy jesteśmy w stanie wygospodarować trochę czasu i energii, aby pewne roboty wykończeniowe zrobić samemu. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie pewnej kwoty. Oprócz tego na pewno spowoduje zadowolenie z siebie i dumę z faktu, że fizycznie przyłożyliśmy rękę do obecnego wyglądu naszego wymarzonego domu.

Podczas budowy domu da się zatem zaoszczędzić na pewnych rzeczach, należy to jednak robić rozsądnie.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal