Zdrowa żywność – pozytywny wpływ na życie i kondycję człowieka

W obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z nasilającym się zanieczyszczeniem naturalnego środowiska, spożywanie naturalnej, produkowanej bez użycia szkodliwych środków konserwujących oraz pochodzącej z ekologicznych upraw żywności jest bardzo ważnym aspektem w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji każdego człowieka.

Na czym polega ekologiczna uprawa produktów spożywczych?

Przede wszystkim każdy producent zdrowej żywności bardzo dba o to, aby jak najbardziej naturalnie uprawiane były warzywa, zboża czy też hodowane zwierzęta przeznaczone na mięso. Jest to o wiele bardziej pracochłonne, droższe i wymaga spełnienia szeregu warunków, które określają przepisy prawa o dopuszczeniu do spożycia ekologicznej żywności.

W takich uprawach i hodowlach zwierząt mięsnych i mlecznych nie stosuje się żadnych sztucznych nawozów i pasz. Plony z uprawy są mniejsze i mniej dorodne, dlatego ceny żywności ekologicznej są zazwyczaj sporo wyższe niż to ma miejsce w przypadku tradycyjnych metod uprawy i hodowli.

Czym się różni żywność ekologiczna od produkowanej na skalę przemysłową?

Wszystkie artykuły spożywcze pochodzące z naturalnych upraw i hodowli spełniają bardzo wyśrubowane normy co do zawartości pierwiastków i związków chemicznych. Zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży przechodzą szereg testów na zawartość obcych składników. Ekologiczna żywność jest kwintesencją witamin, minerałów i innych wartości odżywczych powstałych bez użycia preparatów wspomagających wzrost i trwałość, co ma bezpośrednie przełożenie na jej pozytywny wpływ na zdrowie osób spożywających.

W dużych przedsiębiorstwach rolnych, gdzie każdy producent zdrowej żywności stawia raczej na większą ilość plonów i większy zysk, który można ze sprzedaży osiągnąć, żywność jest produkowana przy użyciu syntetycznych nawozów i środków produkcji. Żywność wyprodukowana w ten sposób jest tańsza, jednak posiadać może szkodliwe związki chemiczne, które mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu konsumenta.

Kto powinien spożywać jedzenie produkowane ekologicznie?

Oczywiście zwracanie uwagi na produkty żywnościowe powinno dotyczyć wszystkich konsumentów, ponieważ od tego co jemy w dużej mierze zależy nasze zdrowie i kondycja fizyczna oraz psychiczna.

Jednak żywność ekologiczną na pewno powinny spożywać dzieci i osoby mające problemy zdrowotne. Dzięki niej organizm lepiej funkcjonuje i rozwija się.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitapol