Zakup mieszkania czy domu

Wydawać by się mogło, że ceny mieszkań i domów jednorodzinnych są zupełnie różne, z korzyścią dla lokali mieszkalnych. Jednak jeśli zakupi się budynek pod miastem, zamiast mieszkania w centrum, wtedy koszty się wyrównują. Co więc warto wybrać – mieszkanie, czy dom?

Zakup mieszkania – plusy i minusy

Wybierając mieszkania na sprzedaż, nie trzeba się już o nic martwić, zwłaszcza jeśli kupuje się na rynku pierwotnym. Jedyną rzeczą jaka może wówczas doskwierać to niezbyt duży metraż. Czasami dodatkowym utrudnieniem może być piętro, na jakim znajduje się lokal, czy sąsiedzi, jednak na ten drugi czynnik nie ma się zwykle większego wpływu.

Wybierając mieszkania na sprzedaż, nie trzeba się martwić o ocieplenie lokalu. Jeśli wybierze się nowe nieruchomości, wtedy też nie ma problemu z parkingiem, który jest zwykle zlokalizowany pod blokiem. Obecnie coraz częściej jest to parking podziemny. Można wybrać mieszkanie z balkonem, z tarasem albo z loggią. Na rynku są też dostępne lokale z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym lub z ogródkiem, gdy zakupi się mieszkanie na parterze.

Zalety i wady wyboru domu jednorodzinnego

Jeśli zamiast mieszkań na sprzedaż bierze się pod uwagę zakup domu, wtedy zwykle można cieszyć się większą powierzchnią. Może ona być nawet dwukrotnie większa, niż w mieszkaniu. W domu prawdziwym utrudnieniem, a niekiedy i utrapieniem może być codzienna wspinaczka po schodach. Będzie to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy wybierze się dom z poddaszem użytkowym. Z drugiej strony ten dodatek sprawi, że uzyska się większą powierzchnię użytkową.

Gdy kupi się dom pod miastem, wtedy kłopotem może być dojazd, jeśli nie posiada się samochodu albo gdy dom nie będzie znajdować się przy żadnej drodze dojazdowej. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że taką większą powierzchnię trudniej jest ogrzać i czynność ta zwykle pociąga za sobą dość duże koszty. W przeciwieństwie do mieszkań na sprzedaż nie płaci się co miesiąc czynszu, a zamiast tego tylko podatek. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wszystkie naprawy wykonuje się we własnym zakresie, chociaż, gdy postawi się dom, nie powinny one pojawiać się co najmniej przez kilka pierwszych lat użytkowania.

artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud z Legnicy