Zagrożenia wybuchami w miejscach pracy

Wśród licznych zagrożeń występujących w zakładach pracy, kopalniach czy firmach przetwórczych jednym z najpoważniejszych jest bez wątpienia zagrożenie wybuchowe. Najczęściej ma ono miejsce kiedy w danym pomieszczeniu, korytarzu czy komorze nadmiernie gromadzą się gazy wybuchowe (np. metan).

Potencjalne niebezpieczeństwo

Sytuacja odkładania się gazów wybuchowym ma również miejsce w zakładach, gdzie tworzone są leki, środki chemiczne, farby, w zakładach galwanicznych. Pracownicy są ostrzegani przed nadmiernym stężeniem tych gazów, jednak często nie są oni w stanie ich wyczuć! W tym celu w pomieszczeniach montowane są czujniki gazu, nastawione na detekcję groźnych dla zdrowia czy życia gazów.

Wentylatory przeciwwybuchowe – metoda lepszej ochrony pracowników

Rozwiązaniem problemu z nadmiernie gromadzącymi się gazami wybuchowymi może być zastosowanie odpowiednio dopasowanych wentylatorów. Wśród licznych propozycji znanych producentów na szczególną uwagę zasługują wentylatory EX przeciwwybuchowe, które odznaczają się niezwykle solidną budową oraz możliwością wykorzystywania w zróżnicowanych warunkach wewnątrz pomieszczeń. Wentylatory dostosowane są do pracy w trudnych warunkach – ich powierzchnia jest proszkowana, przez co są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem rdzy.