Zadbaj o swoją wygodę w sypialni

Każdy z nas spędza w łóżku mniej więcej 1/3 całego swojego życia. Aby dobrze wykorzystać ten czas, warto zapewnić sobie maksymalny komfort podczas nocnego wypoczynku. Chcesz witać każdy dzień naładowany energią i optymizmem? W takim razie kup nowy materac! Jaki model spełni Twoje wymagania? Czym kierować się podczas wizyty w sklepie? Sprawdź!

Materiał

Producenci wyposażenia do sypialni oferują szeroki wybór materacy wykonanych z materiałów o zróżnicowanych właściwościach oraz odmiennej budowie wewnętrznej. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnić możemy materace bonellowe (czyli kieszeniowe), lateksowe, sprężynowe oraz piankowe (w tym z innowacyjnej pianki termoelastycznej). Każdy z nich wykazuje inne właściwości i sprawdza się w innych przypadkach. Materace lateksowe o antybakteryjnych właściwościach i przewiewnej strukturze polecane są osobom borykającym się z alergiami, modele bonellowe punktowo reagujące na nacisk doskonale uzupełniają łóżka, z których korzystają dwie osoby, a pianka termoelastyczna odciąża mięśnie i stawy oraz wykazuje działanie prozdrowotne. To, jaki model sprawdzi się w Twojej sypialni, zależy również od osobistych preferencji.

Poziom twardości

Każdy materac dostępny jest w wersji miękkiej, średniej oraz twardej. Niektóre z nich dodatkowo mają wydzielone strefy twardości, które mają jeszcze bardziej podnosić komfort ich użytkowania. Ważne jest, aby poziom twardości dopasowany był do budowy anatomicznej użytkownika. Powierzchnia, na której śpimy, powinna stanowić stabilne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości i odciążać mięśnie. Osobom lżejszym zaleca się spanie na bardziej miękkich modelach, natomiast cięższym – na twardych.

Wielkość

Ważnym parametrem wpływającym na komfort podczas snu jest wielkość materaca. W łóżkach podwójnych sprawdzi się materac 140×200, 160×200 lub 180×200. Zalecana minimalna szerokość dla jednej osoby wynosi 70 cm.