Wybór optymalnych nart – na co zwrócić uwagę?

Dla amatorów, wszystkie narty są takie same. Wydaje im się, że czy to rossignol narty damskie, czy jakiekolwiek inne narty damskie lub męskie są one wszystkie praktycznie identyczne. Okazuje się jednak, że są dziesiątki rodzajów nart, które różnią się pod wieloma względami. Czasami są to bardzo subtelne różnice, które jednak znacząco wpływają na jakość jazdy.

Cambur i rocker

Te obcobrzmiące terminy oznaczają odpowiednio stopień wygięcia środkowej części narty oraz stopień wygięcia jej obydwóch krańców. Producenci nart od lat podejmują starania, aby znaleźć optymalny cambur i rocker. Ostatnimi czasy, zdecydowanie widoczna jest tendencja do znacznego zwiększania tego drugiego. Wydaje się, że nieco większe zakrzywienie krańcowych części każdej z nart i zmniejszenie stopnia wygięcia ich środka prowadzi do większego komfortu jazdy.

Zmiany te dotyczą każdego rodzaju nart, czy to rossignol nart damskich, czy też różnorodnych nart męskich. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że przynajmniej do pewnego stopnia, to czy lepszy komfort jazdy zapewniają rossignol narty damskie z większym camburem czy z rockerem zależy od prywatnych preferencji. Każdy bowiem największy komfort jazdy odczuwa w nieco innych nartach.

Wąska czy szeroka?

Kolejna kwestia, o której dyskutują narciarze to szerokość narty. Niektórzy wolą szersze rossignol narty damskie, a inni węższe. Wydaje się jednak, że są pewne standardy jeśli chodzi o szerokość nart, i ze względów bezpieczeństwa powinny być one przestrzegane.

Chodzi o to, jak szeroki jest środek każdej narty. Generalnie uważa się, że powinien być on raczej dosyć wąski. Im bowiem węższa narta w środku, tym łatwiej nad nią zapanować. Szczególnie odczuwalne jest to podczas zakrętów, które zdecydowanie łatwiej pokonuje się w nartach zwężanych w środku.

Ostateczna decyzja

Zanim podejmie się ostateczną decyzję, który model rossignol nart damskich kupimy, lub czy może jednak kupimy w ogóle model całkiem innej firmy, warto podsumować wszystko to, co przy wyborze nart jest najistotniejsze.

Musimy więc zwrócić uwagę na cambur oraz rocker, a także na szerokość nart. Oczywiście, kwestią szalenie istotną jest również dobranie najodpowiedniejszej długości nart. Warto pamiętać, że duży rocker, czyli zagięcie czuba i tyłu nart sprawia, że narta nieco się skraca. Po prostu, im większy rocker, tym dłuższa powinna być narta. Z tego też względu, obecnie kupuje się dłuższe narty niż kiedyś, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, rockery są obecnie coraz większe.

Narty oraz inny sprzęt zimowy kupisz w sklepie AgaSport