Wózki do przewozu skrzyń i europalet

Wózki transportowe, wykorzystywane w magazynach, są również niezbędne przy załadunku i rozładunku, ułatwiając przewożenie różnych towarów. Wózki do przewozu skrzyń dostosowane są do wielkości pojemników, jakie muszą być załadowane lub zmagazynowane. Niektóre z nich są bardzo proste pod względem konstrukcyjnym, ale i tak umożliwiają przewożenie ładunków o bardzo dużym ciężarze.

Proste wózki do przewożenia kartonów i opakowań

W firmach produkcyjnych, w których należy szybko przewieźć niezbyt ciężkie opakowania, sprawdzą się wózki do transportu ręcznego, wyposażone w dwa koła. Niektórzy producenci nazywają je wózkami taczkowymi. W wersji podstawowej takie wózki posiadają niewielkie kółka, które można uzupełnić o płozy, ułatwiające pokonywanie progów. Dzięki optymalnej konstrukcji na takim wózku można przewieźć nawet 250 kg produktów w skrzyniach lub na paletach. Więcej możliwości, także pod względem ciężaru załadunku, dają ręczne wózki paletowe. Jako wózki do transportu palet z towarami wyposażone są w sztywną poręcz, jednak zdecydowanie więcej przedsiębiorców decyduje się na wózki paletowe o ergonomicznym kształcie z systemem jezdnym opartym na dwóch kółkach i dwóch rolkach. Dzięki zastosowaniu w nich pompy hydraulicznej ze specjalnym zaworem można uniknąć przeciążenia przy przewożeniu ładunków o niestandardowej wielkości lub ciężarze.

Wózki transportowe z jedną lub dwiema burtami

Wózki do przewozu skrzyń mogą mieć również postać wózków platformowych z jedną lub dwiema burtami. W tych wózkach wykorzystuje się również dodatkowe rozwiązania, jak np. zabudowanie dwóch ścian czy wykończenie wózka siatką. Wózki platformowe mogą posiadać kółka pneumatyczne lub koła pełne. W zależności od wybranego rodzaju kół zwiększa się ładowność wózka: przy kołach pneumatycznych ładowność rzędu 250 kg zwiększa się przy kołach pełnych aż do 600 kg. Wózki jednoburtowe mogą mieć poręcz przykręcaną lub składaną. Wózki do transportu z jedną burtą mogą mieć platformę o zróżnicowanej wielkości, która może być wykonana z wytrzymałej melaniny lub blachy. Materiał, z jakiego wykonany jest wózek, nie ma zasadniczo wpływu na jego ładowność. W wózkach dwuburtowych oraz całkowicie zabudowanych za zwrotność wózka odpowiada system oparty na dwóch kółkach obrotowych oraz dwóch kołach stałych. Najczęściej takie koła są kołami wykonanymi z gumy.

Niektóre modele wózków zaskakują swoim wykończeniem. Tak się dzieje w przypadku wózka z kołami schodowymi, który jest wózkiem taczkowym wyposażonym w potrójne koła. System jezdny umożliwia transport załadunków także po nierównej powierzchni czy po schodach.