Wentylatory przemysłowe – co warto o nich wiedzieć?

Coraz więcej zakładów przemysłowych i firm prywatnych dba o to, aby zatrudnieni pracownicy mieli zapewniony wysoki komfort pracy. Dotyczy to jednak nie tylko samego samopoczucia, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwa. W miejscach takich jak zakłady galwaniczne, chemiczne czy zakłady przetwórstwa pasz bardzo dużym problemem są toksyczne związki przedostające się do powietrza. Grożą one zatruciami pracowników. Co w takiej sytuacji można zrobić?

Wentylowanie pomieszczeń

Z pewnością podstawą jest zastanowienie się nad lepszym wentylowaniem pomieszczenia. W przypadku dużych hal produkcyjnych to inspektorzy BHP powinni wskazać, gdzie instalować wentylatory i jakie modele okażą się najlepsze. Wśród licznych producentów oferujących wentylatory przemysłowe znajdziemy firmy tworzące specjalistyczne wentylatory, np. tworzone na potrzeby kopalni. Wentylatory tego typu posiadają wzmocnioną budowę oraz są odporne na osiadanie pyłów, działanie wilgoci.

Jak wybrać wentylator przemysłowy? Z pewnością pierwszym krokiem będzie rozmowa z inspektorem BHP i określenie zagrożeń czyhających na pracowników. Zazwyczaj problemem są trujące gazy wydzielające się podczas tworzenia leków czy procesów galwanicznych. Okazuje się jednak, że to nie jedyne zagrożenie. Drugim niebezpiecznym czynnikiem są pyły, które pracownicy wdychają razem z powietrzem. Pyły mogą prowadzić do powstawania chorób płuc, przewlekłego kaszlu i wielu innych.
Wentylatory zazwyczaj oceniamy po ich rozmiarach – jednak to, co powinno interesować nas najbardziej to przede wszystkim wydajność pracy oraz to, z jakiego materiału są one wykonane.
Zazwyczaj wentylatory wykorzystywane w takich miejscach jak kopalnie są dodatkowo wzmacniane, aby trudne warunki panujące pod ziemią nie zakłóciły ich trybu pracy.
Szukając wysokiej klasy wentylatorów warto zwrócić się wprost do producentów.