Uczulenie na biżuterię – jak sobie z nią radzić?

Nieestetyczne plamy na szyi, nadgarstkach i dekolcie to sygnały, których nie możesz bagatelizować. Jeśli w miejscu, gdzie przeważnie nosisz biżuterię, pojawią się zaczerwienienia to znak, że najprawdopodobniej cierpisz na alergię niklową.

Alergia na nikiel powszechniejsza, niż może się wydawać

Według ekspertów, alergia niklowa dotyka około 17% kobiet i 3% mężczyzn na całym świecie. W samej Europie aż 60 milionów osób boryka się z problemem, który z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się młode dziewczęta, które są głównymi nabywczyniami taniej, niecertyfikowanej biżuterii, która zawiera w swoim składzie duże stężenie alergenu.

Dlaczego biżuteria uczula?

Z medycznego punktu widzenia trudno jednoznacznie określić, jakie są przyczyny uczulenia na biżuterię. Objawy mogą pojawić się w dowolnym momencie życia, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Głównym sprawcą całego zamieszania jest system immunologiczny, który błędnie określa daną substancję jako czynnik szkodliwy. Reakcja alergiczna jest więc objawem pewnej dysfunkcji układu odpornościowego.

Zapobiegać i leczyć

Jak leczyć alergię niklową, aby skutki były jak najmniej dotkliwe? Niestety, całkowite wyleczenie alergii jest niemożliwe, jednak przestrzegając pewnych zasad, możesz doprowadzić do remisji choroby. Pierwszym krokiem na drodze do dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu jest redukcja kontaktu z alergenem. Tanią biżuterię warto wymienić na łańcuszki i kolczyki z wysokogatunkowych metali szlachetnych, które nie zawierają w swoim składzie niklu. Gwarancją widocznej poprawy jest stosowanie specjalnych środków, tak zwanych blokerów, które tworzą na skórze warstwę ochronną, dzięki której szkodliwe jony nie przedostają się do tkanek.