Spinki do mankietów – na jakie okazje?

Zgodnie z zasadami męskiej mody wyjątkowe okazje wymagają specjalnego stroju – może to być garnitur, smoking, lub frak. Oczywiście do takich stylizacji konieczne jest dobranie równie eleganckiej koszuli, która zazwyczaj ma mankiety (podwójne albo pojedyncze) zapinane nie na guziki, ale na spinki. Jak je wybierać?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, na jakie okazje panowie mogą włożyć koszulę z mankietami na spinki. Należą do nich z pewnością uroczystości rodzinne, jak np. ślub czy wesele. Frak, smoking lub garnitur w czarnym kolorze doskonale sprawdzą się na wieczorne przyjęcia, czy bankiety. Elegancka koszula ponadto będzie dobrym wyborem na formalne okazje, czyli np. służbową kolację.
Wybierając spinki do koszuli należy wziąć pod uwagę pozostałe elementy stroju, a więc nie tylko sam garnitur, czy smoking, ale także inne dodatki, do których należą pasek, zegarek oraz spinka do krawata. Wszystkie te ozdoby powinny być spójne, a więc np. wykonane z błyszczącego srebra, albo matowego złota.

Wybór spinek do mankietów jest tak duży, że wielu osobom trudno zdecydować się na tylko jeden model. Do najbardziej klasycznych należą wzory wykonane ze złota bądź srebra, a niekiedy łączące te dwa metale. Mogą być kwadratowe, prostokątne, owalne bądź okrągłe, ale też zdobione aplikacjami z emalii. Nieco bardziej ozdobne będą spinki do koszuli w formie kryształów – w Modini.pl znajduje się wiele wersji kolorystycznych tego wzoru. Ciekawym trendem w modzie męskiej są spinki do mankietów w różnych kształtach – niekiedy zabawnych – które nawiązują do rozmaitych zawodów, bądź zainteresowań osoby je noszącej. Mogą też być doskonałym akcentem stroju na wyjątkową okazję, jak np. spinki w kształcie obrączek, które sprawdzą się podczas ślubu.
Obecnie odchodzi się od sztywnego przestrzegania zasady, według której spinki do mankietów to dodatek zarezerwowany wyłącznie na uroczyste bądź formalne spotkania. Panowie coraz częściej sięgają po tego typu biżuterię również na nieoficjalne okazje i traktują ją jako oryginalny akcent stroju.

Jakie błędy są niedopuszczalne, jeśli chodzi o noszenie spinek od mankietów? Z pewnością wkładanie ich do samej koszuli. Taka biżuteria wygląda elegancko tylko wtedy, gdy zdobi mankiet koszuli wystającej z rękawa marynarki. W złym guście będzie też „przerabianie” mankietów zwykłej koszuli – odrywanie guzików i robienie dziurek na spinki jest niedopuszczalne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kupno odpowiedniego modelu.