Śnieg, góry i narty − z dala od wyciągu

Świeci słońce. Jest mroźny i spokojny dzień. Kolejny dzień udanego urlopu. Wokół góry. Mnóstwo śniegu i bez nart ani rusz. Na pobliskich stokach jednak tłum ludzi. Stoją karnie w kolejkach do wyciągów.

Czy można inaczej? Bez trudu można zaaranżować i zrealizować każdego dnia przygodę życia i wyrwać się z zatłoczonych stoków. Z nartami prosto w góry. Bez ograniczeń. Tak właśnie realizuje się skitouring.

1. Czym jest skitouring?

Skitour to zarazem rekreacja i multi dyscyplina sportowa. Porzuciwszy utarte ścieżki można się zanurzyć w przyrodę.

Jest to połączenie narciarstwa biegowego, zjazdów i elementów wspinaczki wysokogórskiej. Skitouring śmiało można określić mianem powrotu do korzeni. Do dawnego narciarstwa, które nie potrzebowało naśnieżonych stoków i wygody wyciągów. Narciarstwa, które było nierozerwalnie związane z wędrówkami po górskich ostępach. Narciarstwa, wymagającego od uprawiającego sporych umiejętności.

Umiejętności stosowanych w niecodziennych i niestety ponadprzeciętnie trudnych sytuacjach.

2. Jak wystartować?

Jest to sport ekstremalny, dlatego ważne jest właściwe przygotowanie. Odpowiedni sprzęt wspomaga umiejętności. A umiejętności narciarskie nie mogą pochodzić z oślej łączki. To aktywność dla twardych zawodników. Wymaga perfekcyjnego panowania nad nartami, tudzież innym sprzętem do zjazdów.

Często przed rozpoczęciem aktywnego uczestnictwa w wyprawach w góry warto zainwestować w kurs doszkalający.

3. Jak radzić sobie z brakiem wyciągów?

Dla niektórych brak wyciągu na szczyt jest nie do pomyślenia. Jednak miłośnicy skitouringu to ludzie pomysłowi, a wiele z rozwiązań powstało już przed latami i dziś zostały zaprezentowane w nowej odsłonie nowoczesnego materiału.

Podejścia pod stromizny na klasycznie przygotowanych nartach są trudne, a bywa, że niewykonalne. Zaradzić na to można wyposażając się w pasy materiału, który przykleja się do płozy od spodu. Materiał wykonany jest z tysięcy sztywnych włosków ułożonych w jednym kierunku jak w naturalnym futrze na przykład foki. Narta ułożona na stoku w kierunku zjazdu, ale zwrócona dziobem ku górze nie zsuwa się w dół. Włosie blokuje ją na śniegu. Podejście staje się łatwe i przypomina spacer po schodach.

4. Ważny element – wiązania

Wiązania nart mają dwie opcje pracy. Podczas zjazdu i podczas podchodzenia. Zmagania skitouringowe nie byłyby możliwe bez możliwości zmiany trybu funkcjonowania wiązań. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/.

Wiązania dostępne w handlu spełniają oba postulaty bez zarzutów. Można spotkać dwie wersje rozwiązania technicznego. I obie sprawdzają się doskonale.