Rodzaje interaktywnych podłóg

Interaktywne podłogi to dosyć nowatorskie rozwiązanie, które powoli zaczyna wkraczać nie tylko do centrów handlowych, ale również do szkół oraz przedszkoli. Obecnie na rynku można zakupić dwa rodzaje takich podłóg, a mianowicie podłogi z projektorami wideo, a także podłogi zintegrowane. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje takich podłóg? Która z podłóg sprawdzi się lepiej w centrum handlowym, a która w szkole?

Podłogi z projektorami wideo


Podłogi wykorzystujące projektory wideo są obecnie najpopularniejsze, jednak warto wiedzieć o tym, iż wymagają one połączonego ze sobą działania dwóch najważniejszych elementów, a mianowicie czujnika ruchu (najczęściej jest nim kamera) oraz projektora, które zwykle montowane są na suficie, dzięki czemu są prawie niewidoczne. Jak działa takie urządzenie? Kamera rejestruje ruchy osób, które w danym momencie znajdują się w jej zasięgu i na tej podstawie tworzony jest obraz, który następnie zostaje wyświetlony na podłodze. Decydując się jednak na taką podłogę, należy wiedzieć przede wszystkim o tym, iż sufit powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości (ani za wysoko, ani za nisko) i co najważniejsze musi istnieć możliwość zamontowania do niego sprzętu. Niestety w przypadku niektórych sufitów jest to praktycznie niemożliwe, dlatego też na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę.

Przenośny wyświetlacz


W sytuacji, gdy skorzystanie z sufitu nie jest możliwe, można użyć przenośnego układu, który działa nie w pionie, ale w poziomie. Takie rozwiązanie jest oczywiście bardzo praktyczne, jednak posiada pewne ograniczenie. Korzystać z niej może wyłącznie jedna osoba, przez co nie można skorzystać z jej pełnej funkcjonalności.

Podłogi zintegrowane


Zintegrowana podłoga interaktywna wszystkie najważniejsze elementy ma wbudowane w swoim wnętrzu, co jest dosyć ciekawym rozwiązaniem. Aby taka podłoga była interaktywna musi przede wszystkim wyczuwać osobę, która się na niej znajduje. Z tego właśnie względu ma ona zazwyczaj wbudowane specjalne czujniki, niewielki radary dopplerowskie lub też kafelki, które reagują na nacisk, dzięki zastosowaniu czujników nacisku interaktywna podłoga jest w stanie zarejestrować nie tylko to, w którym miejscu stanęła dana osoba, ale również jaką częścią ciała.

Spora ingerencja w podłogę


Decydując się na taką zintegrowaną podłogę, należy wiedzieć przede wszystkim o tym, iż konieczna będzie głęboka ingerencja wewnątrz podłogi. Niestety w niektórych przypadkach jest to praktycznie niemożliwe, przez co użycie takiej podłogi nie wchodzi w ogóle w grę. Gdzie można wykorzystać takie interaktywne podłogi? Przede wszystkim w centrach handlowych lub też salach zabaw dla dzieci. Jeśli chodzi natomiast o szkoły oraz przedszkola to oczywiście można w tych miejscach zamontować taką podłogę jednak tylko wtedy, gdy warunki techniczne na to pozwalają. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, a odpowiednie dostosowanie danego pomieszczenia może się okazać w ogóle nieopłacalne jednak zawsze warto spróbować.

Artykuł został napisany na rzecz współpracy z firmą MasterEdukacja