Problemy z drukowaniem i ich przyczyny.

Wielu posiadaczy drukarki spotkało się z pewnym irytującym problemem. Wyobraźmy sobie, że musimy prędko wydrukować jakiś niezwykle ważny dokument, włączamy więc drukarkę i wydajemy polecenie drukowania. Wyraźnie słyszymy, iż drukarka podejmuje pracę, pobiera papier, a dysze drukujące przesuwają się. Ale kartka papieru pozostaje nadal biała lub, w najlepszym razie, lekko zabarwiona. Co się dzieje?

Co może być powodem?

Powody takiego stanu rzeczy mogą być dwa:
– zatkana dysza drukująca, zwana też rozpylaczem,
– pusty pojemnik na tusz.
Należy przeprowadzić test, który wykaże, który z tych dwóch problemów nas dotyczy, a następnie rozwiązać go.
Oto pomysły, jak zdiagnozować problem.

Jak sprawdzić, czy problemem jest zaschnięty tusz?

Najpierw należy zaznaczyć, iż zarówno tusze oryginalne, jak i zamienniki mogą zaschnąć. Jednym ze składników każdego tuszu jest woda. Zdarza się, że jeśli nie drukowaliśmy nic w ciągu ostatnich kilkunastu dni – w dyszy drukującej zostało odrobinę tuszu, z którego wyparowała woda, a stałe jego cząsteczki zaschły i powodują zator.
Aby sprawdzić, czy rzeczywiście to jest problemem z drukowaniem, należy przeprowadzić czyszczenie dysz drukujących. Robi się to poprzez ustawienie odpowiedniego programu na drukarce. Jeśli nasza drukarka nie ma programu czyszczenia dysz – należy po prostu wydrukować kilka stron, a przepływający przez rozpylacze tusz powinien je przetkać.

A co, jeśli to nie pomaga?

Zdarza się, że nawet tusz oryginalny zaschnie tak, że ciężko jest odetkać dysze sposobem wskazanym powyżej. Wówczas należy spróbować delikatnie wyczyścić dyszę, używając do tego celu miękkiej bawełnianej lub irchowej ściereczki, lekko zwilżonej ciepłą wodą. Następnie można głowicę na chwilę zanurzyć w wodzie. Jeśli w wodzie pojawią się smugi atramentu – będzie to znaczyło, że dysze przetkały się i można je osuszyć, a następnie zamontować ponownie w drukarce i wykonać wydruk próbny. Po takim działaniu przeważnie problem z drukowaniem ustaje.

A jeśli problemem jest pusta kaseta?

Jeśli nadal mamy problem z wydrukiem – może to oznaczać, że skończył się tusz. Aby to sprawdzić, można oddać kasetę do serwisu, w którym podjęta zostanie próba ponownego napełnienia jej. W miarę możliwości – decydujmy się wówczas na tusze oryginalne. Tańsze zamienniki mogą powodować częstsze zatykanie się dysz oraz mieć mniejszą wydajność, ponieważ przeważnie są rzadsze niż oryginalny tusz.
Jeśli nie mamy czasu lub możliwości oddawać kasety do serwisu, a podejrzewamy, że jest pusta – należy kupić nową, pasującą do naszego modelu drukarki. Nie ma problemu z dostępnością kaset, chyba że dysponujemy starym modelem drukarki. Wówczas rzeczywiście możemy mieć kłopot z zakupem i warto wtedy zdecydować się na regenerację kasety.

Aby uniknąć tego typu problemów, dobrze jest raz na kilka dni wydrukować parę stron. Dysze są wtedy cały czas przepłukiwane przez nową porcję tuszu i pracują bez zastrzeżeń.