Prawa i obowiązki Polaka pracującego legalnie za granicą

Podejmowanie pracy za granicą nie jest niczym nowym dla polskich obywateli – umożliwiło to otwarcie granic dla pracowników, ale również zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów na zagranicznych rynkach pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Polacy wyjeżdżają nie tylko do pracy sezonowej, co było i jest bardzo popularne w okresie od maja do października. Dzisiaj świadomie wybierają zatrudnienie na pełen etat w obcym kraju, gdyż może dać im to większe doświadczenie oraz pensję. O czym musimy pamiętać zatrudniając się poza granicami?

Zameldowanie, konto bankowe, ubezpieczenie

Podstawą w znalezieniu pracy jest rozmowa z potencjalnym pracodawcą. Po pozytywnym przejściu procesów weryfikacyjnych będziemy musieli poświęcić nieco czasu na zorganizowanie naszego nowego życia za granicą. Konieczne będzie zadbanie o stały adres zameldowania (może być to nawet wynajęty pokój), aby pracodawca mógł stworzyć dla nas poprawną umowę o pracę. Drugim istotnym zagadnieniem jest założenie konta w banku, na które przelewane będą nasze wypłaty. Podczas zakładania konta zapytajmy o najważniejsze kwestie – prowizje podczas wyciągania pieniędzy w Polsce, opłaty za prowadzenie konta, karty debetowe. Obecnie bardzo popularna jest także bankowość elektroniczna. Podczas podpisywania umowy musimy być również świadomi, że po zakończeniu roku podatkowego konieczne będzie złożenie zeznania podatkowego, bez względu na to, czy będziemy wtedy dalej za granicą, czy z powrotem w Polsce. W wielu przypadkach możemy liczyć na zwrot podatku z Niemiec czy Francji. W kwestiach podatkowych warto poradzić się specjalistów z biura podatkowego.

Zasiłki dla rodziców

Jeśli podejmujemy się pracy za granicą, a na wychowaniu mamy małe dzieci, możemy wnioskować o wypłatę zasiłku na dziecko Wysokość Kindergeld w 2017 roku znajdziemy na stronach pomocy społecznej.

 

 

Terraria https://dziendobry.tvn.pl/a/taras-jak-drugi-salon-podpowiadamy-co-powinno-sie-w-nim-znalezc https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26102351,modny-ogrod-balkon-i-taras-przeglad-trendow.html ortodoncja katowice torby ozdobne