Pokrycie dachowe – jakie wybrać?

Dach to jeden z najważniejszych i najbardziej widocznych elementów domu, tak więc wybór pokrycia dachowego nie może być kwestią przypadku, należy dobrze przemyśleć jego wybór. Od tego, na jaki materiał się zdecydujemy będzie zależeć komfort mieszkania.

Blachodachówka


Blachodachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jest tania, solida, nie nasiąka wodą, wytwarza się ją ze specjalnie profilowanej blachy stalowej, która jest dwustronnie ocynkowana i lakierowana. Wytrzymałość blachodachówki zależy od grubości rdzenia stalowego oraz grubości i rodzaju powłoki. Na rynku można znaleźć blachodachówki z posypką ceramiczną lub mineralną, takie pokrycie jest bardziej odporne na promieniowanie ultrafioletowe oraz korozję.

Blachodachówka sprawdzi się w przypadku dachów stromych o nachyleniu połaci powyżej 9°. Ten materiał warto wykorzystać, gdy dach ma prostą konstrukcję.

Dachówka ceramiczna


Dachówka ceramiczna to rozwiązanie droższe od blachodachówki, ale równocześnie bardziej wytrzymałe. Producenci informują, że jej trwałość wynosi ok. 100 lat. Taki materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na czynniki zewnętrzne, jest niepalny, dobrze tłumi hałas oraz jest łatwy do utrzymania w czystości.
Ponieważ dachówka ceramiczna ma tendencję do szybkiego pokrywania się mchem, nie może być stosowana w domach, które są zlokalizowane niedaleko lasu. To ciężki materiał, tak więc więźba dachowa powinna być mocna.
Kąty nachylenia dachu
Wybierając pokrycie dachowe, należy wziąć pod uwagę kąty nachylenia dachu. Od jego spadzistości zależy między innymi gęstość pokrycia, poza tym dach musi spełniać normy określające minimalne oraz maksymalne nachylenie dachu dla konkretnych pokryć dachowych.

Jeżeli nasz dach jest skomplikowany, ma wiele załamań i krzywizn, dobrym rozwiązaniem będzie dachówka. Gdy konstrukcja jest prosta, warto wybierać spośród blach lub pap. Kolejna rzecz to energooszczędność, pod tym względem najlepiej wypadają dachówki ceramiczne oraz betonowe.

Kolor pokrycia dachowego


Najlepiej, żeby pokrycie dachowe wkomponowało się w otoczenie nie zaburzając jego harmonii. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt krzykliwy kolor, nasz dom niestety będzie wzbudzał zainteresowanie i będziemy narażeni na ciągłe spojrzenia przechodniów. Dach powinien pasować do innych pokryć dachowych w okolicy, musi również pasować do elewacji domu.

Aspekty estetyczne są bardzo ważne, w końcu pokrycie dachowe będzie służyć nam przez wiele długich lat, tak więc warto wybrać takie, które będzie uniwersalne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal