Podnoszenie bezpieczeństwa w kopalniach – jak tego dokonać?

Nie ma miesiąca, aby ze świata nie napłynęła smutna wiadomość o tragediach mających miejsce głęboko pod ziemią, w kopalniach. Nie dotyczą one wyłącznie wyrobisk pozostających w biednych regionach. Dotyczą one również nowoczesnych kopalni, gdzie możliwość wypadku szacowana jest bardzo nisko. Niestety, nie możemy przewidzieć pewnych aspektów, takich jak występowanie dużych ilości metanu. Jak więc lepiej dbać o bezpieczeństwo górników?

W Polsce poziom górnictwa jest stale ulepszany. Dotyczy to przede wszystkim wykorzystywanych maszyn i sprzętów związanych z wydobyciem. Niestety, ulepszenia i innowacje rzadko kiedy dotyczą bezpieczeństwa samych pracowników. Do dzisiaj w kopalniach spotkamy stare mierniki metanu, których prawidłowe działanie często jest wątpliwą kwestią. Aby możliwe stało się zwiększanie bezpieczeństwa zatrudnionych pod ziemią górników konieczne wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań związanych z wentylacją.

Wentylowanie na najwyższym poziomie!

Skuteczne wentylowanie kopalni pozwala nie tylko na odprowadzanie niebezpiecznych gazów takich jak metan na powierzchnię, ale też doprowadzanie pod ziemię świeżego powietrza i regulowanie temperatury.
O nowoczesnych wentylatorach przemysłowych czytaj na planetfan.pl.