Piłeś? Zrób test trzeźwości

Wielu kierowców niejednokrotnie znalazło się w sytuacji, gdy trudno im było określić, czy pity poprzedniego wieczora alkohol wciąż obecny jest we krwi i uprawnia do prowadzenia auta. Czy warto wówczas ryzykować? Jak radzić sobie w takich momentach? Czy alkomat jednorazowy to dobry sposób na kontrolę trzeźwości?

Zanim wsiądziesz za kółko – sprawdź.

Wedle polskich norm, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila. Po przekroczeniu tej wartości prowadzącemu samochód grożą poważne sankcje. Wykroczenie to może skutkować pozbawieniem prawa jazdy na kilka miesięcy, a także karą grzywny do nawet 5000 złotych. Jeszcze większymi konsekwencjami kończy się wsiadanie za kółko z ilością promili powyżej 0,5. Nie ma zatem co ryzykować, szczególnie że można najzwyczajniej w świecie źle ocenić własny stan i możliwości, stanowiąc spore zagrożenie na drodze i doprowadzając do wypadku. Warto poświęcić chwilę, zaopatrzyć się w alkomat jednorazowy i wykonać samodzielnie test alkoholowy.

Zakup alkomatu jednorazowego

Jednorazowe alkomaty to niewielkich rozmiarów urządzenia o dość prostej budowie i sposobie działania. Mają postać małej rurki, na końcach której znajdują się korki zabezpieczające. Niektóre wersje posiadają również balonik. Wydychane powietrze sprawia, że po chwili na alkomacie pojawia się kolor – to właśnie on określa stan trzeźwości. Alkomat jednorazowy kupić można stacjonarnie na większości stacji benzynowych, w niektórych marketach, a także w sklepach internetowych, oferujących akcesoria tego rodzaju. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena, zazwyczaj rzędu kilku złotych. Warto wspomnieć, że jednorazowe alkomaty są łatwe w obsłudze, funkcjonalne i nikt nie powinien mieć najmniejszego problemu z ich użyciem. Ponadto wszystko dokładnie opisane jest w krótkiej instrukcji, znajdującej się na opakowaniu alkomatu.

Alkotest ślinowy

Opisane wyżej jednorazowe alkomaty, określające poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, nie są jedynymi akcesoriami do kontroli stanu trzeźwości. Dużą popularnością cieszy się również test alkoholowy ze śliny, mający formę paska, który umieszcza się na kilka sekund w ustach. W sposób precyzyjny i wręcz ekspresowy pokazuje, jaka ilość promili znajduje się we krwi kierowcy. Tego typu test alkoholowy nie trwa dłużej niż 2 minuty, a ponadto ma wygodną formę użycia. Ważne jedynie, by całość wykonać zgodnie z zaleceniami producenta, bazując na skali, którą podał. Jednorazowe alkotesty kosztują około 5-7 złotych, zatem nie stanowią również poważnego obciążenia finansowego.