Optymistyczne prognozy rynku nieruchomości na rok 2016

Według danych dotyczących rynku gruntów inwestycyjnych w kraju, zebranych w raporcie Jones Lang LaSalle, prognozy na rok 2016 są dobre. Jednak stabilna sytuacja będzie w dużej mierze zależeć od koniunktury ekonomicznej i politycznej.

Inwestycje w grunty przeznaczone pod powierzchnię biurową

Rok 2015 był niezwykle udany, jeśli wziąć pod uwagę grunty inwestycyjne, które były wynajmowane pod powierzchnię biurową. Największym zainteresowaniem cieszyły się tereny położone w Warszawie, Trójmieście i w Krakowie. Łącznie udało się wynająć półtora miliona metrów kwadratowych powierzchni, w tym dwieście pięćdziesiąt na rynku pierwotnym.

Można zauważyć, że pomimo wyraźnej przewagi trzech wymienionych miast, wzrasta zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi, które znajdują się między innymi w Łodzi, Rzeszowie, czy w Lublinie. Grunty inwestycyjne, jakie są chętnie wynajmowane w stolicy to te działki, które są zlokalizowane wzdłuż linii metra. Inwestorzy wybierają też tereny położone w okolicy tras tramwajowych, czy w pobliżu dworców kolejowych.

Zainteresowanie działkami wśród deweloperów

Z kolei deweloperzy są najbardziej zainteresowani działkami, na których już są różne zabudowania, które nadają się do dalszej rozbudowy, bądź też do odrestaurowania, czy nawet do wyburzenia. Analitycy przewidują, że w obecnym roku taka sytuacja się utrzyma. Analizując rynek mieszkaniowy z roku 2015, można zauważyć, że ten okres był dla tych gruntów inwestycyjnych wyjątkowo pomyślny. Inwestycje sięgnęły wyników z najlepszych lat, czyli z roku 2006 i 2007.

Porównując lata 2014 i 2015 można zauważyć, że w ostatnim roku pojawiło się o 18,7% więcej mieszkań na rynku, niż w roku poprzednim. Najchętniej kupowanymi gruntami inwestycyjnymi były tereny pod budowę takich nieruchomości, jak aparthoteli, czy condo-apartamentów. Dużym powodzeniem cieszą się też małe apartamenty, które są remontowane lub odświeżane, a następnie wynajmowane. Na rynku poszukuje się ponadto dużych działek, mających do stu tysięcy metrów kwadratowych.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest