Nowoczesne rozwiązania optymalizujące system oświetlenia

Elektryczność od wieków była przedmiotem badań i obserwacji.


Rozkwit fascynacji tym tematem przypada na XVIII i XIX wiek kiedy to B. Franklin, obserwował pioruny. Uznał je za naturalne wyładowania elektryczne. Osobą, która w pełni poświęciła się temu tematowi był N. Tesla. Obecnie nazywany jest ojcem elektryczności. To on zaprojektował i wykonał pierwszy silnik elektryczny. Jest twórcą ponad 300 patentów na przeróżne urządzenia, które w większości funkcjonują do dziś.

Nowoczesne rozwiązania


Obecnie w dalszym ciągu konstruujemy nowe urządzenia, usprawniamy systemy, szukamy rozwiązań, które pozwalają zoptymalizować znane nam procesy. Takie nowoczesne rozwiązania wykorzystuje się również przy tworzeniu rozbudowanych instalacji elektrycznych.

Rozwiązaniem, po które sięgamy już na etapie projektu systemu oświetleniowego są łączniki krzyżowe. Z powodzeniem znajdują one zastosowanie w domach, mieszkaniach, w obiektach biurowych, przemysłowych, aranżacjach edukacyjnych, medycznych, rekreacyjnych, i innych.

Łącznik podwójny krzyżowy jest alternatywą dla łącznika krzyżowego.


Różnica dotyczy ilości klawiszy. Włącznik krzyżowy podwójny posiada ich minimum dwa. Rozwiązanie to rekomendowane jest do obsługi źródła światła podzielonego na strefy.
Opisując działanie na przykładzie lampy, w której część żarówek zamontowana jest na zewnętrznej obudowie, a część wewnątrz, pod kloszem – jeden klawisz będzie uruchamiał żarówki zewnętrzne, a kolejny wewnętrzne. Wykorzystany włącznik krzyżowy podwójny w tym przypadku pozwala operować intensywnością światła. Takie podłączenie można stosować również w innych miejscach, również dla dwóch oddzielnych źródeł światła. Szalenie praktyczne rozwiązanie.

Zalety stosowania łączników krzyżowych i łączników podwójnych krzyżowych

Łączniki, włączniki, przełączniki, wszystkie służą do włączania i wyłączania prądu w instalacjach oświetleniowych. Zwykle przyjmują formę klawiszową, montowaną na ścianie. W układzie łącznik podwójny krzyżowy zajmują mniejszą powierzchnię i podnoszą walory estetyczne aranżowanej przestrzeni.

Niewątpliwą zaletą stosowania włączników krzyżowych zarówno w wersji jednoklawiszowej, jak i tej podwójnej, jest zwiększenie ergonomii pracy i oszczędność energii.

Zastosowanie włącznika krzyżowego podwójnego idealnie sprawdzi się do oświetlenia przestrzeni holów i schodów, w piwnicy, w łazience czy na poddaszu.
Wyłącznik umieszczany wówczas w instalacji (jeden lub więcej) pomiędzy dwoma wyłącznikami schodowymi.
By otworzyć lub zamknąć dopływ prądu do oświetlenia, w których jest wiele żarówek, z czterech różnych miejsc, należałoby użyć łącznika schodowego, dwa łączniki krzyżowe podwójne i na końcu instalacji ponownie łącznik schodowy.

Więcej o włącznikach krzyżowych dowiesz się na stronie https://www.egniazdka.pl/lacznik-krzyzowy-podwojny-modul-10ax-simon54-dw7201-p-11013.html