Niedrogie domy w okolicy Wrocławia

Kupno domu we Wrocławiu może wiązać się wydatkiem rzędu 500-800 tysięcy złotych. Domy wybudowane na dużych działkach bądź budynki poniemiecki utrzymane w doskonałym stanie mogą być natomiast warte ponad 1 mln złotych. Poszukujący domów nierzadko interesują się więc nieruchomościami zlokalizowanymi w mniejszych miastach na Dolnym Śląsku.

Legnica najbardziej interesująca

Największym zainteresowaniem wśród osób poszukujących domu na Dolnym Śląsku cieszą się domy w Legnicy. To nieduże, urokliwe miasto jest trzecim co do wielkości w swoim województwie, jednakże nie wiąże się to z tym, iż jest ono równie drogie jak Wrocław.

Ceny domów w Legnicy są znacznie niższe niż ceny domów we Wrocławiu czy w Trzebnicy. Tańsze domy niż w Legnicy można znaleźć w większym od niej Wałbrzychu, jednak miasto to boryka się z wysoką stopą bezrobocia i jest położone znacznie dalej od Wrocławia, w którym łatwo jest znaleźć zatrudnienie. Pracują w nim choćby legniczanie, którzy docierają do stolicy Dolnego Śląska często kursującymi pociągami i autobusami oraz własnymi samochodami.

Głównie rynek wtórny

Kupując dom w Legnicy, trzeba się jednak liczyć z tym, iż najprawdopodobniej będzie to budynek z lat 80. lub 90. ubiegłego wieku. Większość tamtejszych domów na sprzedaż pochodzi bowiem z rynku wtórnego. Na kilkaset ofert sprzedaży domu w Legnicy jedynie kilkadziesiąt będzie budynkami nigdy niezamieszkiwanymi. Wiele z nich nie będzie jednak wybudowanych przez deweloperów, ale przez osoby prywatne, które w trakcie budowy zmieniły swoje plany i postanowiły sprzedać dom w stanie surowym. Tego typu domy w Legnicy nierzadko wymagają więc sporych nakładów finansowych, gdyż nie posiadają one instalacji grzewczej czy też nie są w nich położone tynki lub podłogi.

Deweloperzy wolą budować domy jednorodzinne we Wrocławiu lub na jego przedmieściach, a Legnica jest przez nich wciąż traktowana po macoszemu. Możliwe jednak, że już wkrótce trend ten się zmieni i w Legnicy będzie można nabyć w większej ilości również nowo powstałe nieruchomości.

artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud z Legnicy