Na czym polega kurs spadochronowy?

Kurs spadochronowy jest przeznaczony dla osób, które kochają sporty ekstremalne, nie boją się wyzwań i przede wszystkim są żadne nowych przygód. Zapewnia on naukę od podstaw, aż do momentu opanowania przez kursanta teorii i praktyki, które są zakończone egzaminem.

Najpierw podstawy, czyli teoria

Aby móc rozpocząć skakanie ze spadochronem, konieczna jest wiedza niezbędna do ich wykonywania. Na kilkugodzinnych wykładach, dowiemy się jak zbudowany jest spadochron, jak należy wyskakiwać, kontrolować lot, sterować spadochronem i poprawnie lądować. Pomogą nam w tym instruktorzy i ćwiczenia naziemne lub w tunelu aerodynamicznym. Krok po krok opanujemy technikę przemieszczania się w powietrzu podczas spadania, powrotu do pozycji stabilnej i kontroli obrotów, które umożliwiają zmianę kierunku. Ponadto pokażemy na czym polegają najczęstsze błędy, jak ich unikać i jak radzić sobie z awariami, w których jest konieczne rozłożenie spadochronu zapasowego. Kurs spadochronowy teoretyczny jest zakończony testem, który sprawdza nasze umiejętności, dlatego dla własnego dobra i bezpieczeństwa powinniśmy uważnie słuchać.

Nauka skoków ze spadochronem w praktyce

Nie od dziś wiadomo, że praktyka czyni mistrza, a więc kluczową rolę odgrywają tu ćwiczenia. Możemy jednak je zacząć dopiero, kiedy perfekcyjnie opanujemy teorię i ćwiczenia naziemne. Ćwiczenia na kursie spadochronowym, odbywają się m.in. w tunelu aerodynamicznym, który pomoże nam zaznajomić się z tematem. Skoki spadochronowe są początkowo wykonywane w asyście dwóch instruktorów, którzy nadzorują przebieg lotu. Po określonej liczbie ćwiczeń, kiedy uczeń będzie już gotowy, dostaje jednego instruktora, który będzie mu pomagał, aż do czasu egzaminu. Ćwiczenia polegają na skoku ze spadochronem z wysokości około 4000 metrów, co daje kursantowi 50 sekund lotu, podczas, którego musi wykorzystać zdobytą wiedzą, aby kontrolować wysokość i przyjąć odpowiednią pozycję. Po tym czasie rozkłada spadochron i kolejne 6 minut polegają na nauce sterowania spadochronem Po wykonaniu określonej liczby skoków, kursant przystępuje do testu, od którego będzie zależało, czy zakończy naukę na tym etapie, czy będzie musiał jeszcze popracować. Po wykonaniu 50 skoków, kursant może starać się o wydanie Świadectwa Kwalifikacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy