Mycie noży w zmywarce – dobry pomysł?

Wydawać by się mogło, że zabrudzony nóż najlepiej wrzucić do zmywarki i czekać, aż stanie się idealnie czysty i wyparzony. Nic bardziej mylnego! Mycie noży w zmywarce może skutecznie przyczynić się do  niszczenia ostrza oraz rękojeści. Nawet najlepszej jakości stal może stracić swoje właściwości, jeśli będzie poddawana niekorzystnym zabiegom osłabiającym jej strukturę. Dlaczego tak się dzieje?

Ostrze

Noże kuchenne dobrej jakości wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej. Nawet wysokogatunkowy materiał może stracić swoje właściwości antykorozyjne, jeśli będzie poddawany działaniu wysokiej temperatury oraz ostrych środków myjących. Powodują one utlenianie stali, czego wynikiem są zmiany struktury oraz właściwości materiału. Mikrouszkodzenia powstałe w wyniku mycia mechanicznego powstają najpierw na cienkim ostrzu, aby później rozprzestrzenić się na cały nóż.

Rękojeść

Mycie w zmywarce ma niekorzystny wpływ nie tylko na ostrze, ale również na rękojeść noża. Większość uchwytów wykonanych jest z drewna albo tworzyw sztucznych. Drewno myte w zmywarce bardzo szybko ulega uszkodzeniom – woda wsiąka w strukturę drewna, co powoduje jego pęcznienie. Co więcej, takie środowisko doskonale sprzyja rozwojowi bakterii. Z kolei tworzywa sztuczne poddane działaniu zmywarki mogą matowieć, łuszczyć się i tracić swoją twardość.

Aby noże były ostre i na długo zachowały estetyczny wygląd, nie trzeba wiele. Mycie miękką ściereczką przy użyciu ciepłej wody z płynem do mycia naczyń w zupełności wystarczy. Ważne, żeby po myciu dokładnie wytrzeć ostrze!

Na stronie gerlach.pl znajdziesz bogatą ofertę cenionych na rynku noży kuchennych oraz przydatne porady, dzięki którym kuchnia nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.