Masaż leczniczy – higiena

Zabiegi z zakresu masażu leczniczego, to – od strony technicznej – zabiegi podobne do każdego innego masażu. Dlatego przez zdecydowaniem się na zabieg, warto sprawdzić czy nasz fizjoterapeuta podchodzi odpowiednio do spraw higieny. Oto kilka szczegółów, których nie może on przeoczyć.

Odpowiednie paznokcie

Masaż leczniczy, powinien być wykonywany przez osobę z odpowiednio przyciętymi paznokciami. Mamy wtedy pewność, że nie zostaniemy poranieni, podczas zbyt intensywnego zabiegu. Na pierwszy rzut oka, jest to niewielki szczegół i w pewnym sensie oczywistość. Jednak czasami może się okazać, że ta kwestia została przez masażystę przeoczona.

Jeśli mamy na myśli odpowiednią kosmetykę paznokci, to niedopuszczalne jest, by za paznokciami pojawiał się brud. Ustalmy jedno – nie chodzi tu tylko o kwestie wyglądu. Brudne palce mogą spowodować ryzyko infekcji. Poza tym, chyba nikt z nas nie chce być dotykany brudnymi palcami.

Brak dodatków

Profesjonalnie wykonany masaż, to zabieg w którym masażysta nie posiada żadnych dodatkowych przedmiotów na rękach. Chodzi tu oczywiście o takie gadżety jak biżuteria, zegarki i wiele, wiele innych. Dla wielu masażystów jest to bardzo ważna kwestia. Niestety, zdarzają się też i tacy, którzy tego zwyczajnie nie przestrzegają.

Dlaczego jest to aż tak istotne? Różnego rodzaju biżuteria, może szybko doprowadzić do sytuacji, w której pojawiający się w niej brud doprowadzi do powstania różnych zakażeń. Chyba nie trzeba wspominać, że nikt nie chce wyjść z gabinetu masażu leczniczego, będąc chorym na choroby dermatologiczne…

Higiena a pacjent

Kwestie higieny dotyczą również samego pacjenta. Jego ciało (pamiętajmy, że podczas masażu musimy być rozebrani), nie może być w jakimkolwiek stopniu zabrudzone. Co więcej nie mogą znajdować się na nim żadne zmiany dermatologiczne (np ropne).

W takiej sytuacji, osoba odpowiedzialna za prawidłowe wykonanie masażu, nie ma prawa go kontynuować. W przeciwnym razie, może dojść do wielu powikłań o których istnieniu nie mamy pojęcia. Masaż leczniczy ma służyć leczeniu a nie chorobom…

Tekst powstał we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA