Leczniczy korzeń kudzu

Kurzu jest rośliną o bogatych właściwościach leczniczych. Stanowi ona przede wszystkim naturalny środek wspomagający, przy leczeniu silnych uzależnień od alkoholu, papierosów czy narkotyków. Korzyści, jakie daje korzeń kudzu są jednak o wiele większe.

Bogactwo składników

Naturalnym środowiskiem występowania rośliny kudzu są kraje azjatyckie, gdzie od pokoleń wykorzystywane są jej lecznicze właściwości ukryte w korzeniu, zwanym popularnie kudzu root. Niespotykane ilości aktywnych biologicznie składników, jakie zawiera w sobie korzeń kudzu, to m.in.: izoflawonoidy, genisteina, daidzyna, pueraryna oraz diglikozydy.

Pozbycie się nałogów

Wyciąg z kudzu root wspomaga obniżenie spożywanego alkoholu etylowego, dzięki zahamowaniu jego metabolizmu w organizmie. Z drugiej jednak strony, składniki zawarte w roślinie aktywują w mózgu produkcję hormonów szczęścia. Dlatego sięganie po alkohol, w celu poprawy ogólnego samopoczucia, okazuje się być zatem nie potrzebne.

Właściwości te mogą zostać wykorzystane również do leczenia innych, silnych uzależnień, takich jak nikotyna lub narkotyki.

Właściwości prozdrowotne

Zawarta w korzeniu kudzu genisteina wykazuje dużą skuteczność w profilaktyce przeciwnowotworowej. Dzieje się to poprzez zahamowanie wzrostu naczyń krwionośnych, zasilających komórki nowotworowe.

Izoflawonoidy z korzenia kudzu posiadają natomiast działanie antyoksydacyjne, hamując działania wolnych rodników w organizmie. Spowalnia to proces starzenia się komórek, które jest z kolei przyczyną poważnych chorób, takich jak miażdżyca czy choroba Alzheimera.

Z pomocą korzenia kudzu można z powodzeniem łagodzić także przykre objawy menopauzy. Dzieje się to za sprawą genisteiny, która ma działanie podobne do żeńskiego hormonu- estrogenu. Jego wydzielanie w okresie menopauzy znacznie spada, co powoduje m.in.: uderzenia gorąca, problemy ze snem oraz zmiany w obrębie masy ciała.

Przeciwwskazania

Na wyciąg z korzenia kudzu nie powinny się decydować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie jest on również zalecany osobom cierpiącym na choroby hormonalne oraz przyjmującym leki przeciwzakrzepowe.Najpopularniejszą drogą podawania, są wytwarzanie z korzenia kudzu tabletki, dostępne w sklepach zielarskich oraz aptekach. Kupując wytwarzane w oparciu o kudzu tabletki, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 30- 60 zł.