Lakierowanie – tanio, szybko, własnoręcznie?

Dla większości z nas stan lakieru na samochodzie jest wyznacznikiem dbałości danej osoby o cały stan techniczny pojazdu. Co jednak w przypadku, gdy na danym elemencie blacharskim pojawią się jakiekolwiek uszkodzenia, chociażby w postaci rys? Czy jedyną możliwością jest umówienie wizyty u specjalisty – lakiernika?

Już na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć i pokreślić, że co prawda oddając samochód do lakiernika nie musimy się niczym martwić i z reguły po maksymalnie dwóch dniach odzyskamy nasz pojazd, po którym nie będzie można w żaden sposób poznać, że przeprowadzona była naprawa blacharsko-lakiernicza, to jednak jest to najdroższe rozwiązanie. W przypadku pracy profesjonalnego lakiernika musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie przynajmniej 250,-zł „na gotowo”. Jeżeli jednak dojdą dodatkowe prace, jak chociażby konieczność wyklepania blachy, to cena możne znacznie wzrosnąć. O ile w przypadku nowych samochodów o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych nie wydaje się to znacznym wydatkiem, tak w przypadku kilkunastoletnich pojazdów jest to już spory procent ich wartości. Według wielu statystyk to właśnie kilkunastoletnie samochody są najpopularniejszymi w naszym kraju!

Oszczędności na naprawie?


Oszczędności w przypadku napraw lakierniczych możemy szukać w samodzielnym ich wykonaniu – wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, a jedne czego potrzebujemy to lakier samochodowy w sprayu. Jaki lakier jednak kupić?

Zakup lakieru samochodowego w sprayu.


Naprawę uszkodzonego elementu lakierniczego powinniśmy rozpocząć od zakupu odpowiedniego lakieru – warto postawić tutaj na lakier dobierany nie po kodzie lakieru zgodnie z tabliczką znamionową naszego pojazdu, a po rzeczywistym jego odcieniu. Może się zdarzyć, że po latach eksploatacji lakier utraci swój pierwotny kolor – promienie słoneczne czy chociażby kwaśne deszcze skutecznie oddziałują na lakier i powodują jego blaknięcie!

Ile to kosztuje?


Sam lakier samochodowy w sprayu kupimy w cenie do 50-60 złotych. Jednocześnie musimy zaopatrzyć się w papiery ścierne (P120, P240, P800), którymi wyrównamy i przygotujemy powierzchnię, odtłuszczacz oraz taśmę lakierniczą i folię do zabezpieczenia okolicznych elementów. Tym samym całość naszej naprawy powinna zamknąć się w kwocie maksymalnie 100 złotych!

Podsumowując, samodzielną naprawę lakierniczą możemy przeprowadzić szybko i stosunkowo tanio. Warto mieć jednak na uwadze to, że samodzielne naprawy polecane są głównie w przypadku braku ekonomicznego uzasadnienia do korzystania z usług profesjonalisty, gdyż ciężko bez odpowiedniego doświadczenia położyć równomiernie lakier samochodowy w sprayu.

Materiały do artykułu dostarczone przez Lakiery24.com – lakiery samochodowe w sprayu