Kupowanie domu

Kupowanie domu jest jedną z poważniejszych decyzji i największych inwestycji, jaką człowiek podejmuje w trakcie życia. Dlatego trzeba to dobrze przemyśleć. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę w tym procesie?

Potrzeby

Przede wszystkim, powinniśmy dobrze zorientować się, jakie są nasze potrzeby.
Jak duża jest nasza rodzina? Ile pokoi potrzebujemy? Czy chcemy posiadać duży ogród? To podstawowe pytania, jakie powinniśmy sobie zadać. Ważne jest także dokładne przemyślenie lokalizacji domu. Zależy nam na ciszy i spokoju czy ważniejsze jest dobre skomunikowanie ze szkołami i galerią handlową?
Najlepiej, jeśli wypiszemy wszystkie rzeczy, które są dla nas istotne w naszym wymarzonym domu.

Środki

Oczywiście, kupno domu to naprawdę duża inwestycja. Potrzebujemy do tego sporych środków. Niektórzy oszczędzają na ten cel całe życie.
Jeśli jednak nie chcemy wynajmować mieszkania w bloku przez czterdzieści lat i szybciej pragniemy kupić dom, powinniśmy pomyśleć o kredycie hipotecznym. Porównajmy oferty różnych banków i zastanówmy się, który kredyt będzie nam najłatwiej spłacić. Warto też pamiętać, że najbezpieczniej jest zaciągać kredyt w tej samej walucie, w której się zarabia.

Ogłoszenia

Na co powinniśmy natomiast zwrócić uwagę podczas przeglądania ogłoszeń dotyczących sprzedaży domu?
Przede wszystkim, zastanówmy się, czy chcemy kupić dom od osoby prywatnej, czy od dewelopera. Jeśli zdecydujemy się na tę pierwszą opcję, sprawdźmy, kiedy dom był budowany. Starsze budynki prawdopodobnie będą wymagały chociażby niewielkiego remontu.
Jeśli jakieś ogłoszenie nas zainteresuje, jak najszybciej omówmy się z ogłoszeniodawcą w celu obejrzenia domu na żywo. Może bowiem zrobić na nas zupełnie inne wrażenie niż to, jakie mieliśmy po zobaczeniu zdjęć.
Przed zakupem powinniśmy także porównać ze sobą wiele ofert, dobrze zorientować się na rynku i poprosić o radę kogoś, kto dobrze zna jego realia. Kupno domu jest bardzo poważną inwestycją, na pewno decyzja ta nie powinna być podejmowana pochopnie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Partner Capital