Kasetony – gdzie i kiedy je wykorzystać?

Były popularne wiele lat temu, a dziś – odświeżone – powracają do łask. Kasetony, bo o nich mowa, cieszą się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów prywatnych. Co musisz o nich wiedzieć, chcąc je zastosować w swoim mieszkaniu lub domu?

Kasetony najczęściej są wykorzystywane jako element dekoracyjny. Inwestorzy są zainteresowani przede wszystkim kasetonami sufitowymi. Nie jest to przypadek – ich producenci przygotowali różne wersje takich produktów, dzięki czemu można wybierać m.in. wśród kasetonów perforowanych lub tradycyjnych. Poniższe sugestie wzorowane są na materiałach dostępnych na portalu Dom.pl

Już nie tylko gipsowe

Jeszcze kilkanaście lat temu w sklepach były dostępne głównie kasetony gipsowe. Poszczególne produkty różniły się między sobą nie tylko wymiarami, lecz także kształtami i wzorami. Dziś wybór jest znacznie większy – są dostępne również kasetony z wełny szklanej i metalowe. Te pierwsze idealnie nadają się do pomieszczeń, w których istnieje ryzyko zabrudzeń, bo ich czyszczenie nie sprawia większych trudności.

Kasetony metalowe są mniej popularne niż gipsowe czy wykonane z wełny szklanej. Najczęściej są produkowane z blachy, np. aluminiowej. Ponieważ nakłada się na nie farbę, można je zakupić w różnych kolorach. To rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim tym, którzy szukają niestandardowego pomysłu na sufit.

Kasetony ukryją drobne uszkodzenia i nierówności

Nie zawsze kasetony są wykorzystywane jako element dekoracyjny. W przypadku starszych nieruchomości mogą zostać użyte w celu zamaskowania np. drobnych pęknięć czy nierówności sufitu. Aby jednak położenie kasetonów było możliwe, sufit musi zostać prawidłowo przygotowany. Duże nierówności mogą sprawić, że zamocowane kasetony będą odpadać.

Kasetony są również sposobem na szybką zmianę wyglądu pomieszczenia. Są nie tylko tanie, lecz także ich montaż nie wymaga większych umiejętności – może sobie z nim poradzić każdy właściciel mieszkania czy domu.