Jakiej drukarki laserowej potrzebujesz?

Chociaż drukarki atramentowe nadal mają wielu zwolenników, to coraz popularniejsze stają się drukarki laserowe. Jednak ich wybór wynika zwykle z konkretnych potrzeb i oczekiwań danego użytkownika. Czym więc się wyróżniają tego typu urządzenia? Na co zwrócić uwagę podczas kupowania drukarki laserowej?

Dobra drukarka laserowa, czyli jaka?

Okazuje się, że w przypadku drukarki laserowej warto zwrócić szczególną uwagę na rozdzielczość. Bogactwo asortymentu sprawia, że jest w czym wybierać i już nawet tego typu drukarki z rozdzielczością 600 dpi zapewniają wydruk tekstu o całkiem przyzwoitej jakości. W przypadku drukowania obrazów potrzebne będzie urządzenie o lepszych parametrach, gdyż zwykle pojawią się cienkie i ukośne linie oraz delikatne wzory na skutek niewystarczającej rozdzielczości.

Nie bez znaczenia jest także prędkość druku laserowych drukarek. Szybsze modele są godne plecenia w przypadku częstej pracy z obszernymi dokumentami czy też w sytuacji, gdy mamy w kolejce sporo plików do wydrukowania. Wówczas warto postawić na szybsze modele drukarek. Tutaj warto wspomnieć o tym, żeby zwrócić uwagę także na koszty eksploatacyjne, a mianowicie na konieczność wymiany tonera do drukarki. Dlatego też najlepiej jest jeszcze przed zakupem sprawdzić, ile kosztują oryginalne, a ile zamienniki. Toner do drukarki powinien być wydajny oraz dobrej jakości. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni wymieniać toner do drukarki stosunkowo często, co z pewnością nie jest ekonomicznym rozwiązaniem. Ponadto niskiej jakości zmienniki zwykle pogarszają jakość wydruku.

Jeśli chodzi o obsługę…

W drukarkach laserowych mamy do wyboru przepustowość interfejsu LPT, która jest szybka, ale obciąża procesor oraz USB, co sprawdza się w przypadku słabego komputera czy skanera niewspółpracującego z drukarką w jednym porcie. Jeśli chodzi więc o podłączenie lokalne, to sprawdza się najbardziej gniazdo USB w szybkiej wersji 2.0. W przypadku sieci domowej poleca się port sieciowy. Coraz większym powodzeniem cieszy się natomiast interfejs Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową transmisję danych.

Dla wielu osób niezwykle ważny jest także czas oczekiwania na wydruk strony. Już na podstawie pierwszego wydruku można określić bowiem typ tonera do drukarki oraz zużycie energii, gdzie najwięcej jej pobiera fuser. W nowoczesnych tonerach spiekanie z papierem odbywa się w stosunkowo niskich temperaturach. Na rynku dostępne są także fusery z grzejnikiem indukcyjnym, które rozgrzewają się bardzo szybko. Niezwykle przydatną funkcją jest przycisk do natychmiastowego przerwania drukowania w przypadku wystąpienia błędu podczas drukowania.

Źródło artykułu: Print24