Jaki tusz do drukarki domowej?

Jeśli chodzi o druk, znacząco rozwinął się on w ostatnich latach. Obecnie istnieje wiele metod drukowania na różnych materiałach. Prawdopodobnie większości ludzi drukowanie kojarzy się tylko z dokumentami, i co najwyżej ze zdjęciami. Najczęściej drukujemy jakieś dokumenty, a w przypadku uczniów i studentów zadania i wypracowania. Do tego rodzaju drukowania wystarcza zwyczajny tusz do drukarek. Jednakże, druk wykorzystywany jest w wielu innych sytuacjach, w których tradycyjny tusz do drukarek nie jest wystarczający.

Podział tuszy do drukarek

Na początku warto wspomnieć o tuszach do drukarek, które kupujemy do naszych zwyczajnych drukarek, z których korzystamy w domach. Są to zdecydowanie najprostsze tusze, ponieważ drukowanie jakie przeprowadzamy w warunkach domowych jest najprostszym z możliwych drukowań. Wykonywane na zwyczajnym papierze drukowanie nie wymaga bowiem tego, aby zastosowany tusz do drukarek posiadał jakieś szczególne właściwości. Dlatego też, w drukarkach domowych, podłączonych do komputerów osobistych najczęściej wykorzystuje się tusz do drukarek stworzony na bazie wody.

Jak już wcześniej wspomniano, tuszy do drukarek jest na prawdę wiele. Tusz do drukarek stworzony na bazie wody jest jednym z rodzajów tuszu, jednak również nie każdy wodny tusz jest taki sam. Najbardziej godny polecenia jest tusz do drukarek na bazie wody, który wykorzystuje pigment jako substancję barwiącą. Zastosowanie tego tuszu do drukarek gwarantuje bardzo dobrą jakość wydruku jak na warunki domowe. Należy jednak zauważyć, że nie każdy tusz pigmentowy stworzony na bazie wody jest godny polecenia. Niektórzy producenci, którzy chcą sprzedawać swój produkt w konkurencyjnej cenie, stosują tak niskiej jakości pigment, że tusz zdecydowanie nie spełnia oczekiwań. Jednakże, jeśli zdecydujemy się na kupno tuszu pigmentowego najwyższej jakości to zdecydowanie będziemy zadowoleni.

Ponadto, decydując się na tusz do drukarek na bazie wody można wybrać tusz, który nie wykorzystuje pigmentu. Jest to tusz barwnikowy, czyli taki, w którym całość substancji barwiącej jest w stu procentach rozpuszczona. Czym jeszcze różni się ten tusz do drukarki? Generalnie, zauważalna jest różnica w otrzymywanym druku. Tusz barwnikowy przegrywa bardzo szybko konfrontację z wodą. Jest to druk, który stosunkowo łatwo zniszczyć, jednak z drugiej strony, do drukowania w warunkach domowych bardzo często jest całkowicie wystarczający. Ponadto, tusz barwnikowy jest zwykle tańszy niż pigmentowy tusz do drukarek.