Jak sobie radzić z opadającą stopą?

Schorzenia, które polega na opadaniu stopy podczas chodzenia jest związane z porażeniem nerwu strzałkowego, który nie może w sposób prawidłowy podtrzymywać stopy. W rezultacie podczas przemieszczania się, kiedy noga zostanie podniesiona jej czubek opada. Jest to bardzo niekomfortowe, ponieważ może doprowadzać do upadków lub bolesnych zranień,kiedy czubek stopy niejako zawija się pod spód. W jaki sposób radzić sobie w tej sytuacji?

Czy można operować opadającą stopę?

W zasadzie nie stosuje się takiego rozwiązania, ponieważ nie przyniesie ono żadnych rezultatów, jeżeli powodem opadania stopy nie jest nerwiak, który uciska nerw stopie. Porażenie nerwu z innego powodu wymaga noszenia ortezy na opadającą stopę, a także rehabilitacji. Dzięki temu można znacznie poprawić stan pacjenta, ale to wymaga czasu. Nie da się tego zrobić jednym zabiegiem.

Co powie ortopeda?

Niezależnie od przyczyny opadania stopy na pewno zleci wizytę u fizjoterapeuty. Ten może zastosować ćwiczenia, masaże, działanie ciepłem, światłe czy laserem. To niezwykle skutecznie pomaga zregenerować się nerwom.

Oczywiście na co dzień, by zapobiegać upadkom, konieczna jest orteza na opadającą stopę. Jest ona w taki sposób zbudowana, że podtrzymuje ją i zapobiega opadaniu poprzez korygowanie ułożenia stopy. Dobra orteza na opadającą stopę jest wygodna w noszeniu, niebyt ciężka i nie ogranicza ruchomości stawów oraz działa dokładnie w miejscu, w którym powinna.

Czy można mieć ortezę na opadającą stopę za darmo?

Tak, ortezy na opadającą stopę mogą podlegać nawet 100% refundacji, o oznacza, że jeżeli pacjent posiada specjalny kod NFZ, może dostać ją ze sklepu ze sprzętem medycznym zupełnie za darmo. Warto starać się o taką refundację, ponieważ normalna cena takiego sprzętu może wynosić nawet około 200 zł.

Jeżeli jest tylko taka możliwość, ortopeda wystawi wszystkie stosowne dokumenty, pozwalające na refundację koniecznego sprzętu medycznego. Jest to artykuł niezbędny dla chorego, ponieważ pomoże mu prowadzić normalne życie i chodzić w sposób bezpieczny i prawidłowy. Bez ortezy grożą mu upadki i pogłębianie się problemu.

Rehabilitacja- darmowa czy płatna?

Na rehabilitację także można dostać się z funduszu zdrowia, jednakże zazwyczaj trzeba na nią dość długo czekać. Jeżeli problem jest pilny, warto poszukać fizjoterapeuty prywatnego, który posiada doświadczenie pracy ze stopą w przypadku tego konkretnego problemu. Nie warto zwlekać z rehabilitacją, ponieważ odgrywa ona ogromną rolę w procesie powrotu do zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ortezy na opadającą stopę