Ile kosztuje przygotowanie samochodu do wyjazdu wakacyjnego?

Wyjazd na letni urlop na polskie wybrzeże, w góry, na Mazury czy do ciepłych krajów własnym samochodem daje dużą swobodę. Można samodzielnie zaplanować trasę przejazdu, zwiedzać po drodze ciekawe miejsca i zatrzymywać się zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Jednak przed wyruszeniem w długą trasę na letni wyjazd powinniśmy zawsze poddać auto gruntownym przeglądom i koniecznym naprawom. Ile będzie to kosztować?

Podstawowy przegląd pojazdu

Zanim zapakujemy nasz samochód bagażami oraz wyjedziemy na autostradę wiodącą do kraju docelowego, wybierzmy się w pierwszej kolejności do serwisu, gdzie dokonamy przeglądu naszego pojazdu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko awarii, choć zawsze trzeba mieć na uwadze, że nasz samochód może odmówić posłuszeństwa w najmniej przewidywalnym momencie.

Przegląd samochodu w warsztacie mechanicznym kosztuje około 100-150 zł. Powinien on obejmować kontrolę takich elementów jak:

  • układ hamulcowy,
  • amortyzacja,
  • zawieszenie,
  • opony,
  • układ chłodzenia,
  • akumulator i osprzęt silnika,
  • płyny eksploatacyjne,
  • układ oświetlenia pojazdu.

Hamulce najbardziej istotne

Sprawne hamulce w samochodzie są podstawą dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. W ramach kontroli układu hamulcowego mechanik powinien sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych, a także szczęk i cylinderków oraz poziom płynu hamulcowego. Zanieczyszczony układ hamulcowy oznacza, że pojazd będzie zużywał więcej paliwa, a podróż na wakacje własnym pojazdem stanie się automatycznie droższa. Jeśli klocki lub tarcze są uszkodzone czy starte, wydają charakterystyczny piszczący dźwięk, nie warto ryzykować – mogą nie przetrwać długiej podróży. Lepiej wymienić je na nowe. Za wymianę wraz z zakupem klocków zapłacimy około 120 zł.

Amortyzatory i zawieszenie

Sprawne amortyzatory samochodowe wpływają na komfort poruszania się autem oraz na zapewnienie krótkiej drogi hamowania, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dzięki nim koła mają odpowiedni kontakt z nawierzchnią. Po kontroli układu hamulcowego warto sprawdzić amortyzatory, a jeśli są zbyt wyrobione – wymienić je na nowe. Wymiana kosztuje 50-60 zł za sztukę. Z kolei kontrola zawieszenia wpływającego na utrzymanie właściwego toru jazdy, co ważne jest przy znacznie obciążonym pojeździe, obejmuje przegląd osłon silnika, czy gumowych elementów i elementów chroniących najważniejsze punkty zawieszenia.

Kontrola opon

Opony w pojeździe nie powinny mieć zanadto startego, uszkodzonego bieżnika. Wtedy trzeba je wymienić lub naprawić w warsztacie wulkanizacyjnym. Musimy też zadbać, aby miały odpowiednie ciśnienie, co wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Jeśli bieżnik ma mniej niż 1,6 mm głębokości, na danej osi pojazdu trzeba wymienić obie opony. Wymiana opon już od 60 zł, a za jedną nową oponę zapłacimy nieco ponad 100 zł – w najtańszej opcji cenowej.

Układ chłodzenia pod lupą

W ciepłych krajach nasz samochód będzie się bardziej nagrzewał, dlatego trzeba sprawdzić chłodzenie silnika, stan płynu chłodzącego, pracę wentylatora i pompy wody. Dla komfortu podróżnych należy przetestować klimatyzację, jej szczelność i stan filtrów oraz przeprowadzić jej dezynfekcję. Koszt napełnienia klimatyzacji nowym czynnikiem roboczym to mniej więcej 90 zł.

Akumulator pojazdu

Latem stan naładowania akumulatora nie jest tak istotny, jak zimą, gdy wielu kierowców ma problemy z uruchomieniem silnika pojazdu. Niemniej wpływa on także na sprawność klimatyzacji. Dlatego musi być również sprawdzony pod kątem stopnia naładowania.

Kontrola płynów w samochodzie

Podstawową kwestią przy przeglądzie auta przed wakacjami, będzie kontrola stanu oleju silnikowego. Duże ubytki wymagają sprawdzenia, co jest ich przyczyną i usunięcia jej. Jeśli to już pora, można wymienić cały olej. Cena wymiany oleju to około 20 zł plus koszt samego materiału uzupełniającego.