Dom inteligentny – jak stworzyć go od podstaw?

Inteligentne domy do niedawna kojarzone były wyłącznie z filmami sci-sfi – pokazywano na nich samodzielnie zamykające się zamki, ekspresy, które bez ludzkiego dotyku przygotowują aromatyczną kawę. Obecnie wszystko to jest w zasięgu naszych rąk – wystarczy przyjrzeć się z bliska ofercie tworzenia domów inteligentnych i zadecydować, które z oferowanych opcji będą dla nas najlepsze. Co mamy do wyboru?

Czujniki odpowiedzialne za media

Domy inteligentne tworzone są obecnie przy pomocy licznych czujników, których działanie odpowiada za działanie konkretnych systemów domowych. Czujki mogą zarządzać intensywnością światła, klimatyzacją, temperaturą, zaworami wody. Zaletą czujników jest fakt, że możliwe jest ich instalowanie po oddaniu domu czy mieszkania do użytku. W przypadku domów inteligentnych starego typu niezbędne było przeciągnięcie dziesiątek metrów kabli pod ścianami, aby móc stworzyć komunikująca się ze sobą instalację. Czujniki działają bezprzewodowo, co oznacza, że nie ma konieczności kucia ścian – rozwiązanie to jest znacznie wygodniejsze i nie wymaga przeróbek.

W Polsce działa kilka topowych firm oferujących stworzenie inteligentnej instalacji w mieszkaniu. Jedną z nich jest marka Ferguson. Na swojej stronie www.ferguson-digital.eu szczegółowo opisują możliwości związane z czujnikami oraz metody ich obsługi przy pomocy dedykowanych aplikacji.