Do czego potrzebne nam są obróbki blacharskie?

Budowa dachu to proces wieloetapowy, wymagający wykonania wielu różnorodnych czynności. Wszystko zaczyna się od projektu a następnie budowy podstawy dachu. Później nakładane jest pokrycie dachu. Jednakże to nie koniec, gdyż w późniejszym czasie zwykle nieuniknione okazuje się również zainstalowanie na dachu obróbek blacharskich

Przeznaczenie i cel montowania obróbek

Generalnie, obróbki blacharskie mają za zadania wypełnić wszelkie dziury w pokryciu dachu. Warto zauważyć, iż mowa tu nie tylko o ubytkach powstałych wskutek jakiegoś zniszczenia. Po prostu, nawet w dobrze położonej pokrywie dachowej są zawsze jakieś szpary.

Oczywistym jest, że nie można pozostawić szpar w pokryciu dachu, gdyż dopuścilibyśmy wtedy do tego, aby do naszego domu przedostawała się woda. Zamontowanie obróbek blacharskich sprawia, że na dachu nie ma miejsc, przez które woda mogłaby przeniknąć do domu. Ponadto, sufit naszego strychu chroniony jest również dzięki nim przed wilgocią.

Miejsce montowania

Na dachu jest kilka miejsc, w których nie da się położyć szczelnego pokrycia. Właśnie w tego typu miejscach trzeba umieścić obróbki blacharskie. Mowa tu między innymi o koszyku, czy też o dachowym okapie. Jeśli zaś chodzi o dachy spadziste, również na ich szczycie warto zamontować obróbki.

Poza miejscami występującymi w zasadzie na każdym dachu, są również miejsca wymagające zamontowania obróbek blacharskich charakterystycznych dla danego dachu. Dotyczy to przede wszystkim dachów, których budowa odbiega od tej standardowej.

Gdzie robi się obróbki blacharskie?

Produkcja obróbek może mieć miejsce zarówno na placu budowy, jak i w warsztacie. Ażeby mogła odbyć się na placu, trzeba posiadać odpowiednie do tego urządzenie. Ponadto, zwykle tego typu obróbki są robione niejako na wymiar, przez co nie potrzebują żadnych złączeń.

Często z powodu braku odpowiedniego sprzętu, produkcja obróbek blacharskich musi odbyć się w warsztacie. W takim przypadku musimy liczyć się z tym, iż konieczne będzie łączenie obróbek.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal