Dlaczego warto wysyłać dzieci na kolonie i półkolonie?

Dość często kolonie i półkolonie są bardziej stresujące dla rodziców aniżeli ich pociech. W większości przypadków dzieci przechodzą bowiem przez takie wyjazdy bardzo dobrze i przy okazji mogą wiele się na nich nauczyć.

Nauka samodzielnego życia

Niektórzy rodzice nie potrafią odciąć emocjonalnej pępowiny łączącej ich z dziećmi. Nie pozwalają córkom na zbyt częste spotkania z koleżankami, a synom na branie udziału w zawodach sportowych, obawiając się o ich zdrowie czy nawet życie. Takie zachowanie może wyizolować dziecko i sprawić, że nawet w wieku dorosłym nie będzie ono umiało poradzić sobie bez rodziców. Nie doprowadzi to do niczego dobrego.

Półkolonie dla dzieci są więc lekcją rozłąki. Uczą maluchy, jak należy panować nad tęsknotą i przy tym zwiększają ich pewność siebie. Dzieci, mimo iż cały czas znajdują się pod nadzorem opiekunów, muszą na takich wczasach same radzić sobie z różnymi czynnościami – chociażby kąpielą czy zasypianiem. To wszystko wyrabia w nich samodzielność.

Wyzwanie towarzyskie

Półkolonie dla dzieci przeważnie organizowane są w grupach kilkunastoosobowych. Zawsze znajdą się w nich osoby ciche i nieśmiałe, te wiecznie nadpobudliwe oraz nieco bardziej agresywne i głośne. Mali uczestnicy koloni mogą więc nagle spotkać się z odmiennymi osobowościami i nauczyć się z nimi postępować. Później łatwiej adaptują się w nowym otoczeniu.

Kolonia jest też doskonałą okazją do tworzenia się prawdziwych przyjaźni. Sprzyja temu przyjemny, nadmorski bądź górski klimat oraz czas wolny wypełniony zabawami, zawodami sportowymi oraz licznymi zadaniami wykonywanymi w grupach. Wychowawcy opiekujący się grupami kolonijnymi sami dbają o to, by podczas nich mogło dojść do utworzenia się wielu nowych przyjaźni.

Rozwijanie umiejętności i odkrywanie nowych pasji

Istnieją różne rodzaje tematycznych półkolonii dla dzieci. Ich organizatorzy posiadają już w swoich ofertach wyjazdy sportowe, fotograficzne, taneczne, aktorskie, muzyczne czy nawet malarskie. Wystarczy dopasować je do zainteresowań dziecka, aby pomóc mu w rozwijaniu pasji.

Dziecko, które nie znalazło jeszcze swojego hobby, powinno wziąć udział w kolonii ogólnorozwojowej, w trakcie której zapozna się z różnymi dziedzinami sztuki czy odmiennymi dyscyplinami sportowymi. Być może w ten sposób samo odkryje swoją życiową pasję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Rozwoju

strona Uczenie się tekst torby papierowe ortodoncja katowice