Deweloperzy w naszym kraju

W Polsce w ostatnich kilkunastu latach lokale komercyjne czy mieszkanie od dewelopera stały się najchętniej nabywanymi nieruchomościami na rynku. Widać to np. wtedy, gdy porównamy obecną sytuację z tą, która była choćby przed dwudziestoma laty, kiedy to wiodącą rolę pełniły na rynku nieruchomości spółdzielnie czy instytucje państwowe, a nie prywatni przedsiębiorcy.

Zanim pojawili się deweloperzy…

Jeszcze w latach 80-tych obecność prywatnej działalności gospodarczej była naprawdę trudna do wyobrażenia. Wtedy w praktycznie wszystkie inwestycje były prowadzone przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne państwowe instytucje. Wszelkie decyzje dotyczące budowy nowych mieszkań czy całych osiedli zapadały na szczeblu centralnym i często nie były nawet dyktowane prawdziwymi potrzebami rynku, a jedynie przypadkiem oraz „chciejstwem” lokalnych dygnitarzy.

Mimo to na przestrzeni prawie kilkudziesięciu lat nie zmieniło się na pewno jedno – tak jak kiedyś tak i dziś najbardziej chodliwym „towarem” jest tanie mieszkanie w bloku. Teraz sytuacja poprawiła się o tyle, że nie trzeba czekać na to, aż spółdzielnia po kilku latach oczekiwania i proszenia przekaże nam jakiekolwiek lokum. Atrakcyjne mieszkanie od dewelopera dzięki internetowym wyszukiwarkom znaleźć nie jest trudno, dlatego też można sobie pozwolić na przebieranie w nich i wybranie tego najodpowiedniejszego.

Czym są firmy deweloperskie?

Przedsiębiorstwa deweloperskie zajmują się oprócz samego wykupu odpowiedniej działki pod lokale użytkowe lub apartamenty, również zlecaniem prac budowlanych na niej, ich kontrolą i na końcu odbiorem. Dodatkowo do dewelopera w późniejszym okresie należy też administrowanie swoimi nowymi i starszymi budynkami usługowymi oraz mieszkalnymi. Czerpią oni z tego tytułu dość znaczące dochody z samych czynszów oraz sprzedaży lokali..

Dzięki temu, że jest mnóstwo chętnych na zakup mieszkania od dewelopera, sama inwestycja z punktu widzenia przedsiębiorcy dość szybko się zwraca. Powoduje to, że ma on możliwość stałego reinwestowania pieniędzy w nowe projekty oraz w rozwój działalności poza granicami kraju.

Inwestycje deweloperskie w Polsce

Zaskakujące, nawet dla fachowców od branży nieruchomości jest to, w jak szybkim tempie powstają wyrastają od zera kompletnie nowe biura oraz apartamenty w polskich miastach. Zadziwia również to jak dzisiaj ogromny rozmach i wysoką jakość wykończenia potrafi mieć czy to lokal handlowy, gmach komercyjny czy mieszkanie od dewelopera.

Trzeba jednak pamiętać, że skala inwestycji w naszym blisko 40-milionowym kraju, różni się w zależności od potencjału gospodarczego i demograficznego danego miasta czy regionu. Głównymi przyczynami tak nierównomiernego rozwoju poszczególnych ośrodków są m.in różnice w ich renomie i marce, potencjale gospodarczym oraz niekorzystnych dla wielu miast prognozach demograficznych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Modernbud z Legnicy