Czym jest inteligentny dom?

Zamki mieszkania zamykające się same, gaszące się samoistnie światła, kawa gotowa kiedy tylko się obudzimy – tak dawniej przedstawiano w filmach i książkach dom przyszłości. Dzisiaj wiemy, że wiele z tych rozwiązań jest na wyciągnięcie ręki. Inteligentne domy to instalacje możliwe do osiągnięcia również w polskich domach – przekonują o tym liczne firmy, które podjęły się realizacji takich inwestycji. I to z powodzeniem! Czym jest inteligentny dom? Jak go stworzyć? Czy posłuży on każdemu?

Inteligentny, czyli jaki?

Inteligentny dom to nic innego jak instalacje tworzone w mieszkaniach, domach, ale również biurach. Dawniej do ich stworzenia konieczne było zastosowanie dziesiątek metrów kabli i instalowanie ich w mieszkaniach w stanie surowym. Jeśli po oddaniu mieszkania nowi lokatorzy chcieli wykonać w nim taką instalację konieczne było kucie ścian i rozpoczynanie remontów od nowa. Obecnie instalacja tego typu jest znacznie prostsza w wykonaniu – wszystko za sprawą nowoczesnych technologii.

Czujniki w mieszkaniu

Obecnie instalacja domu inteligentnego obejmuje przede wszystkim liczne czujniki, zainstalowane w konkretnych punktach mieszkania czy domu. Ich zadaniem jest regulowanie pracy zaworów wody, gazu, włączników światła, ale również działania termostatów, centralnych zamków rolet zewnętrznych czy bram wjazdowych. Oczywiście czujniki pracują zgodnie z naszymi poleceniami – te wydawane są przy pomocy aplikacji dedykowanej na telefon czy tablet. W ten sposób wygodnie i również będąc poza domem możemy sterować konkretnymi parametrami! Aplikacje tworzone są w języku polskim.
Inteligentny dom to idealne rozwiązanie dla osób starszych, mających problem z poruszaniem się. Dodatkowo różnorodne czujniki mogą również monitorować zdrowie osób starszych i w razie potrzeby wezwać pomoc.