Czy plastyka brzucha jest skuteczną metodą modelowania sylwetki?

Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha, jest zaliczana do największych i najbardziej rozległych operacji z zakresu chirurgii plastycznej, dlatego lekarze sugerują, aby na zabieg decydowali się tylko najbardziej zdeterminowani i przekonani do tej metody pacjenci you can try this out. Na czym polega operacja plastyki brzucha i czy jej efekty są satysfakcjonujące?
U wielu kobiet po ciąży wygląd brzucha stanowi ich największy kompleks. Nadmiar zwiotczałej skóry, nieestetycznie wyglądające fałdki czy rozciągnięte mięśnie są zmorą wielu młodych matek. Panie z przerażeniem myślą o rozebraniu się w miejscu publicznym i unikają takich miejsc jak basen czy siłownia. Nie tylko kobiety po porodzie mają problem z wyglądem brzucha, gdyż ten często traci swoją sprężystość w wyniku nagłego spadku wagi lub naturalnych procesów starzenia się organizmu. Utrzymanie płaskiego brzucha wymaga nie lada wysiłku, a nierzadko okazuje się, że intensywne ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednio zbilansowana dieta nie wystarczą, aby wymodelować tę partię ciała. Wówczas z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.

Co można osiągnąć poprzez plastykę brzucha?

Chociaż plastyka brzucha nie należy do najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, od jakiegoś czasu obserwuje się wzrost zainteresowania tą procedurą medyczną. „W mojej klinice i większości klinik w Polsce i na świecie najczęstsze zabiegi to oczywiście powiększenie piersi i korekcja nosa. Okresowo, częściej zdarza się odsysanie tłuszczu, plastyka brzucha, podniesienie piersi” – wyjaśnia jeden z najlepszych chirurgów plastycznych w Polsce, dr Marek Szczyt, w rozmowie z portalem natemat.pl.
Plastyka brzucha to operacja polegająca na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej ze śródbrzusza i podbrzusza. Dodatkowo często wykonuje się również plastykę mięśni prostych brzucha, co pozwala podkreślić talię. Po przeprowadzeniu operacji sylwetka prezentuje się znacznie lepiej, a nieestetycznie wyglądający fałd skórno-tłuszczowy znika z okolic brzucha bezpowrotnie. Poprawia się napięcie skóry, a brzuch odzyskuje dawną jędrność oraz sprężystość. Zobacz jak to wygląda po zabiegu: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/plastyka-brzucha/

Plastyka brzucha nie jest operacją stricte odchudzającą, a raczej likwidującą niedoskonałości figury, dlatego doskonale sprawdza się jako metoda modelowania sylwetki. „Jeśli już pacjent jest bardzo otyły, to niech to nie będzie zabieg estetyczny, ale na początek operacja zmniejszenia żołądka. Dajmy mu szansę, żeby sam schudł. Natomiast zabiegi postbariatryczne, związane z nadmiarem skóry, który pozostał po schudnięciu, to już jak najbardziej domena chirurgii plastycznej” – tłumaczy dr Szczyt.

Idealnym kandydatem do abdominoplastyki jest więc pacjent o normalnej budowie ciała, u którego nadmiar tkanki tłuszczowej występuje w okolicach brzucha, a dodatkowy problem stanowią obwisła skóra brzucha i (ewentualnie) rozciągnięte mięśnie. Właśnie u takich pacjentów efekty będą najbardziej spektakularne i zadowalające. Osoby planujące operację plastyki brzucha powinny mieć świadomość, że po zabiegu pozostaje rozległa blizna, ciągnąca się od biodra do biodra, tuż nad linią włosów łonowych. Jeśli już zaakceptujemy wynikające z natury operacji niedogodności, możemy być usatysfakcjonowani z uzyskanych rezultatów.

Jak wygląda zabieg plastyki brzucha?

Abdominoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje nacięcie od biodra do biodra oraz drugie – wokół pępka. Nadmiar skóry wraz z tkanką podskórną wycina się, wytwarzając nowe miejsce na pępek. Dodatkowo w wielu przypadkach zszywa się mięśnie brzucha, co pozwala wzmocnić przednią ścianę brzucha oraz uzyskać efekt wyszczuplenia talii.

Pacjent pozostaje w klinice przez 2-3 dni po zabiegu. Przez ten czas jest unieruchomiony i otrzymuje środki farmakologiczne zmniejszające dolegliwości bólowe. Do codziennych zajęć można powrócić po 2 tygodniach, natomiast pełen okres rekonwalescencji może trwać od 1 do 3 miesięcy, co zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji.