Choroba Alzheimera – co na nią poradzić?

Wielu z nas albo przeżyło albo jeszcze przeżyje następującą sytuację. Wszystko jest dobrze, aż zauważamy że z naszym seniorem coś się zaczyna dziać. Jakieś drobne problemy z pamięcią, splątanie lekkie. Idziemy do lekarza i pada przerażająca diagnoza – Alzheimer. Co wtedy należy zrobić? Jak opiekować się starszą osobą z taką chorobą?

Choroba Alzheimera – co to jest?

Na początek warto krótko wspomnieć o tym, co to w ogóle jest choroba Alzheimera. Otóż należy ona do postępujących chorób neurodegeneracyjnych. Co to oznacza? Postępująca, czyli objawy w żaden sposób się nie cofają i jedynie z czasem stają się coraz bardziej liczne i wyraziste. Zaś neurodegeneracyjna – czyli odnosi się do mózgu, do zaniku połączeń nerwowych.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż na początku obserwujemy lekkie problemy z pamięcią. Senior zapomina stopniowo niektórych dat, nie pamięta o spotkaniach, gdzie coś położył. Do tego dochodzi splątanie, dezorientacja. To z kolei rodzi agresję, negatywne emocje. Niestety wszystko się pogłębia. Z czasem starsza osoba ma już problemy z rozpoznawaniem przedmiotów, czytaniem, jedzeniem… Zaczyna wymagać całodobowej opieki.

Domy opieki – rozwiązanie problemu?

Powstaje pytanie – co należy w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście leczenie Alzheimera istnieje, jednak ma ono na celu jedynie spowolnienie postępu choroby. Oczywiście zatem stosuje się odpowiednie leki, niemniej jednak problem opieki nad starszą osobą pozostaje. Możemy wynająć pomoc i samemu mniej pracować, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Dlatego warto rozważyć domy opieki. Niektórzy jednak, gdy wspomina się takie domy, od razu czują do nich wstręt. Należy zatem zdecydowanie podkreślić, że domy opieki wyglądają dzisiaj zupełnie inaczej. Wszystko jest tam czyste i zadbane, dostosowane w pełni do seniorów. Ponadto w każdej chwili możemy odwiedzić bliskie nam osoby.

Dom opieki a Alzheimer

Jest to także dobre rozwiązanie dla osób z chorobą Alzheimera. Przede wszystkim bowiem znajdziemy tam dobrą, całodobową opiekę. Na miejscu są bowiem pielęgniarki oraz osoby wykwalifikowane do pracy ze starszymi ludźmi . Oczywiście lekarz także jest pod telefonem i gdyby cokolwiek się działo, to istnieje możliwość szybkiej diagnozy.

Warto jednak wspomnieć o zajęciach takich jak rehabilitacja w domu opieki. To także bowiem jest część terapii choroby Alzheimera. Udowodniono już bowiem, że systematyczne ćwiczenia umysłowe i fizyczne spowalniają progresję choroby. A rehabilitacja w domu opieki na pewno jest regularna i prowadzona przez specjalistów, przez co naprawdę działa jako leczenie Alzheimera.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.kasmin.pl/