Budownictwo pasywne – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Domy z drewna pojawiają się w polskim krajobrazie coraz częściej – widać to doskonale również po rosnącej ilości firm, które zajmują się budową domów drewnianych. Czy taka inwestycja będzie stanowić dobrą alternatywę dla klasycznych domów murowanych? Gdzie szukać sprawdzonych firm i dobrych projektów domów pasywnych? Czy taki dom zapewni nam ciepło?

 

Dlaczego właśnie dom z drewna?

Dzisiaj wiele mówi się o konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii oraz minimalizowanie zużycia węgla. Szukając sposobów na ekologiczne domostwo warto rozważyć nowoczesne domy drewniane – ten rodzaj budownictwa przywędrował do nas z dalekiej Skandynawii. Dzisiaj wiemy, że budownictwo pasywne to przyszłość. Odpowiednio wykorzystane technologie oraz możliwości dadzą nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w domu z drewna.

 

Jak budowane są domy drewniane?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu – ten znajdziemy na stronie mawit.com.pl. Wśród licznych propozycji zostaną nam zaproponowane domy parterowe z możliwością zabudowania poddasza oraz domy piętrowe. Warto zwrócić uwagę na samą bryłę – wewnątrz znajdziemy wiele naturalnego światła oraz przestrzeni. Wiele z oferowanych projektów posiada dodatkowe garaże czy miejsca podjazdowe na samochód.

Pierwszym etapem budowy domu jest wylanie fundamentów. Ten element – jako jedyny – wymaga wyschnięcia. Ne ma konieczności czekania na ładną pogodę – sama budowa może rozpocząć się w dowolnym momencie w roku. Kolejno stawiany jest szkielet domu, ściany zewnętrzne, dach, okna, drzwi. Kolejno wewnątrz uzupełniane jest wypełnienie ścian, tworzy się ocieplenie.

Ile trwa budowa domu z drewna? Wszystko zależy od tego, czy ma być oddany w stanie surowym zamkniętym (do 2 miesięcy) czy w stanie deweloperskim (do 8 miesięcy).