Bóle kręgosłupa

Kręgosłup to bardzo złożony układ, który narażony jest na wiele schorzeń. Charakterystycznym objawem wielu schorzeń jest ból kręgosłupa, czasami utożsamiany z bólem pleców, który może mieć inną przyczynę. Najczęściej uskarżamy się na bóle w części lędźwiowej kręgosłupa.

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa? W pewnych przypadkach nie ma konkretnej przyczyny, a ból zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. Jeśli ból nawraca, to jest sygnał do zgłoszenia się do lekarza. Ból mechaniczny jest spowodowany na przykład uciskiem dysku na rdzeń kręgowy albo podobnymi schorzeniami. Ból może być spowodowany przez inną chorobę, na przykład nowotwory lub schorzenia w obrębie kręgosłupa. Czasami ból kręgosłupa jest objawem stresu lub depresji (poczytaj o bólach kręgosłupa lędźwiowego portaldlazdrowia.pl/bol-kregoslupa-ledzwiowego/).

Jeśli ból ustępuje to zwykle lekceważymy go, ale jeśli nawraca, powinniśmy zbadać jego przyczynę. Przypuszczalnie będą potrzebne wizyty u kilku specjalistów: ortopedy, neurologa, neurochirurga. Dopiero prawidłowa diagnoza pozwoli na podjęcie leczenia.

Bóle pleców to znacznie szersze pojęcie (portaldlazdrowia.pl/bol-plecow/). Może być związany z bólem kręgosłupa, ale może mieć całkiem inne podłoże, na przykład zapalenie stawów, zapalenie kości, osteoporoza, zapalenie płuc, wrzody żołądka i bardzo wiele innych chorób. W przypadku bólu kręgosłupa stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które umożliwiają normalne funkcjonowanie. Ponadto się leczenie w postaci operacji lub zabiegów fizjoterapeutycznych, zależnie od stopnia zaawansowania schorzenia. Gimnastyka lecznicza i zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają w większości przypadków na zatrzymanie postępu choroby.