Na blachę przed rdzą? Cynk!

W świadomości wielu osób fabryczne zabezpieczenie blachy samochodu przed rdzą jest wystarczające i przez cały okres eksploatacji nie powinniśmy w tym zakresie nic robić. Nie jest to słuszne podejście!

Średnia wieku pojazdów, a rdza


Trzeba mieć tutaj na względzie to, że w większości przypadków producenci przewidują, że ich samochód będzie używany przez 5-7 lat i nie pokona więcej niż 150-250 tysięcy kilometrów. Niestety w Polsce średnia wieku samochodu jest sporo powyżej dziesięciu lat i dość częstym widokiem na drogach są zardzewiały pojazdy. Jeżeli zaczęlibyśmy myśleć o rdze wcześniej i odpowiednio sami zadbali o zabezpieczenie blachy, to nie bylibyśmy świadkami jej pojawienia się na naszym samochodzie!

Trzeba sobie uświadomić również to, że rdza na samochodzie pojawia się w większości przypadków z winy samego użytkownika, który nie zadbał o zabezpieczenie odprysków czy uszkodzeń blachy na czas. Również w przypadku samodzielnych przeróbek, np. modyfikacji układu dolotowego, bardzo często naruszamy fabryczną blachę wycinając inne otwory – takie otwory, a w szczególności sama krawędź blachy, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia!

Produkty dostępne na rynku


Na rynku znajdziemy wiele produktów, które mają posłużyć do zabezpieczenia gołej blachy, jednak najskuteczniejszym i najbardziej polecanym na wszelkiego rodzaju forach motoryzacyjnych jest cynk w sprayu. Ta niepozorna puszka na sklepowych półkach jest bardzo często pomijana wzrokiem – niesłusznie!

To właśnie cynk jest jedną z tych substancji, która gwarantuje nam olbrzymią przyczepność do gołej blachy, a tym samym bardzo dobrą ochronę antykorozyjną poprzez odizolowanie jej od wszystkich czynników zewnętrznych.

Preparat, który nie rujnuje naszego budżetu!


Na uwagę zasługuje jednak to, że cynk w sprayu jest preparatem bardzo tanim – puszkę cynku w sprayu kupimy już za kilkanaście złotych co z powodzeniem wystarczy na wiele ubytków! Decydując się jednak na konkretny produkt warto spojrzeć na jego etykietkę, a w szczególności skład – najtańsze preparaty zawierają przeważnie najmniejsza ilość cynku. Jeżeli chcemy mieć pewność dobrego zabezpieczenia naszej blachy to wybierzmy produkt, który w składzie ma przynajmniej 90 procent cynku.

Niesłusznie pomijany na sklepowych półkach


Podsumowując, cynk w sprayu jest często pomijanym preparatem, który powinien znaleźć jednak znacznie szersze zastosowanie. Co prawda jego niska popularność przekłada się również na niską cenę, jednak gdybyśmy zawczasu myśleli o zabezpieczeniu blachy to dzisiaj wiele samochodów byłoby w znacznie lepszym stanie blacharskim!

Profesjonalny cynk w sprayu znaleźć można w ofercie sklepu Lakiery24.com