Bezpieczne holowanie samochodu

Czasami w przypadku nagłej awarii konieczne jest holowanie samochodu. Możliwe jest ciągnięcie pojazdu przez drugie auto, jednak wymaga to ścisłej współpracy między kierowcami obu samochodów

Holowanie na lince

 

Generalnie zaleca się, aby kierowca auta holowanego posiadał większe doświadczenie. Konieczne jest też ustalenie sposobu porozumiewania się (np. znaki ręką, sygnały świetlne), gdy trzeba się zatrzymać, itp. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości, stosowaniu właściwej linki holowniczej oraz o utrzymaniu prawidłowej odległości między pojazdami. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe oznakowanie holowanego auta.

 

Podczas holowania należy pamiętać o tym, aby linka była stale naciągnięta. Dzięki temu nie będzie ciągnęła się po szosie, a także będzie można uniknąć niepotrzebnych szarpnięć.

Ważne zasady, o których należy pamiętać

 

Maksymalna dozwolona prędkość pojazdu holującego to 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza takim obszarem. Auto holujące musi mieć włączone światła mijania, a pojazd holowany musi mieć trójkąt ostrzegawczy założony z lewej tylnej strony. Auto holowane może mięć włączone tylko światła pozycyjne, aby nie oślepiać kierowcy z przodu. Odległość między autami to 4-6 metrów, a linka musi być oznakowana czerwonymi i białymi pasami lub czerwoną albo żółtą chorągiewką na środku.

 

Warto jeździć powoli, aby w razie czego opanować pojazd. Dobrym pomysłem jest wybór mało uczęszczanych tras. Istotne jest też utrzymywanie w miarę możliwości stałej prędkości, aby uniknąć niepotrzebnych szarpnięć.

Usługi pomocy drogowych

 

Jeśli samochód nie nadaje się do holowania na lince lub z innego powodu nie możemy skorzystać z takiego rozwiązania, wówczas konieczne jest skorzystanie z usług pomocy drogowej. Cena takiej usługi obejmuje koszt dojazdu i transportu uszkodzonego auta, a także jego załadunek i rozładunek.

 

Artykuł przygotowany przez firmę Assistance 112 z Gdańska: https://pomocdrogowa24-gdansk.pl