Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Podrażniona, zaczerwieniona skóra, wysypka, a przede wszystkim intensywny, trudny do zniesienia świąd – to symptomy, które mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Ta choroba dotyka osób w różnym wieku i może mieć różne podłoże. Jak ją leczyć? Najważniejsze to przestrzegać zaleceń lekarza i ograniczyć czynniki drażniące.

Co wywołuje atopowe zapalenie skóry?

Przyczyny atopowego zapalenia skóry to dziś nie są w pełni poznane. Badania wskazują na zależność między genetyczną predyspozycją a czynnikami środowiskowymi, które uruchamiają chorobę. Ujawnienie się schorzenia oraz jego zaostrzenie powodują substancje drażniące, alergeny, zanieczyszczenia środowiska, stres, choroby bakteryjne i wirusowe. Jeśli w rodzinie wystąpiło już atopowe zapalenie skóry, istnieje spore ryzyko, że choroba pojawi się u kolejnego członka rodziny. Jeśli jedno z rodziców choruje na AZS, u dziecka ryzyko zachorowania wynosi 30%, jeśli choruje oboje rodziców – ryzyko rośnie do 70%.

Diagnoza atopowego zapalenia skóry

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Pierwszym niepokojącym sygnałem jest zła kondycja skóry mimo jej regularnej pielęgnacji i intensywnego nawilżania. Jeśli skóra jest sucha i podrażniona, zwłaszcza na kolanach i łokciach, w okolicach twarzy i szyi – może to być objaw AZS.Charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry jest występowanie silnego świądu, który zaostrza się po długiej kąpieli, w wysokiej temperaturze, po użyciu perfum czy niektórych kosmetyków. Skóra reaguje alergicznie także na wełnę i inne tkaniny o szorstkiej fakturze. Z atopowym zapaleniem skóry często współwystępują katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek. W razie zaobserwowania egzemy i innych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który oceni stan skóry i zleci badania, które potwierdzą lub wykluczą AZS.

Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry?

AZS to trudna w leczeniu choroba, którą charakteryzują stany remisji oraz zaostrzenia. W łagodnym przebiegu wystarczy ograniczać czynniki drażniące i stosować specjalne, odtwarzające naturalną warstwę lipidową skóry maść nawilżającą i dedykowane atopowej skórze kosmetyki. Jeśli choroba ma mocny przebieg, niezbędne mogą okazać się leki steroidowe oraz stosowane miejscowo antybiotyki, leki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Żeby utrzymać skórę w zdrowiu, trzeba unikać stresu, utrzymywać zdrową dietę, wykluczającą alergeny. Zabronione są gorące, długie kąpiele, opalanie, stosowanie zawierających drażniące zapachy czy barwniki kosmetyków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26102351,modny-ogrod-balkon-i-taras-przeglad-trendow.html http://forum.lca.pl/ https://dziendobry.tvn.pl/a/taras-jak-drugi-salon-podpowiadamy-co-powinno-sie-w-nim-znalezc ortodoncja katowice torby ozdobne