Amortyzator samochodowy – jaki wybrać?

Auto jest Twoim głównym środkiem lokomocji? W ciągu roku pokonujesz tysiące kilometrów? Czas na kompleksowy przegląd zawieszenia! Podpowiemy Ci, jak wybrać dobry amortyzator i kiedy wymiana tej części układu tłumiącego jest niezbędna, by jazda samochodem była bezpieczna, komfortowa oraz bezawaryjna.

Przeczytaj artykuł i sprawdź:

  • Jak działa amortyzator samochodowy?
  • Jakie są rodzaje amortyzatorów?
  • Kiedy wymiana amortyzatorów w aucie jest konieczna?

Amortyzator samochodowy – działanie

Amortyzator samochodowy należy do tzw. układu tłumiącego, którego zadaniem jest minimalizowanie wstrząsów w trakcie jazdy po wyboistych drogach, a tych w Polsce niestety nie brakuje. Dzięki amortyzatorom wszelkie drgania i drobne dziury w asfalcie nie są aż tak wyczuwalne we wnętrzu auta, co znacznie poprawia komfort podróżowania. Amortyzatory odpowiadają także za przyczepność kół do powierzchni i poniekąd mają wpływ na długość drogi hamowania (ABS) czy działanie elektronicznego systemu wspomagania układu kierowniczego (EPS). Pomagają też zachować prawidłową trakcję pojazdu w trakcie jazdy, cofania i skręcania.

Jak działają amortyzatory? Układ tłumiący ulega ściskaniu i rozciąganiu (tzw. odbicie). Gdy tłoczysko jest naciskane, olej wypełnia kanaliki przestrzeni nad tłokiem. Nadmiar oleju jest wtłaczany do zaworu dennego i zbiornika wyrównawczego. Następnie ma miejsce odbicie, czyli wyciągnięcie tłoczyska z cylindra. Następuje zwiększenie ciśnienia płynu, a ciecz nagromadzona w zbiorniku wyrównawczym rozpływa się po zaworze dennym i tym samym wyrównuje objętość tłoczyska, które wysuwa się ze wspomnianego cylindra.

Amortyzatory – które rodzaje będą najlepsze dla Ciebie?

Amortyzatory to jeden z najważniejszych podzespołów w Twoim aucie. Możemy wyróżnić ich 2 rodzaje: olejowo-gazowe (jednorurowe) i olejowe (dwururowe). W przypadku amortyzatorów olejowych jedna rura jest obudową, a w drugiej znajduje się specjalny tłok z zaworami. Amortyzator zbudowany jest ze zbiornika wyrównawczego, cylindra roboczego, tłoka i tłoczyska, prowadnicy tłoczyska oraz zaworu dennego. Tego rodzaju konstrukcje niskociśnieniowe są bardzo wytrzymałe i niezawodne, jednak ze względu na sporą wagę nie można ich stosować w autach tuningowanych. W obudowie znajduje się olej hydrauliczny, który doskonale tłumi drgania powstające podczas jazdy.

Amortyzatory olejowo-gazowe skonstruowane są z jednej rury z tłokiem. Oprócz oleju, który ma minimalizować wstrząsy, w konstrukcji jest jeszcze sprężony azot, oddzielony od płynu ruchomą przegrodą, którą nazywa się też komorą lub zasobnikiem kompensacyjnym. To wysokociśnieniowe urządzenia, mające podwójne zabezpieczenie przed wstrząsami, co gwarantuje lepszy komfort jazdy i znacznie poprawia przyczepność na drodze. Dlatego też tego typu rozwiązania są najlepsze i najczęściej wybierane przez mechaników. Amortyzator dwururowy, tak jak jego jednorurowy odpowiednik, zbudowany jest z tych samych elementów, jednak tłok i tłoczysko w tym rodzaju są ze sobą połączone. Z amortyzatorów olejowo-gazowych będą zatem zadowoleni w szczególności ci kierowcy, którzy jeżdżą dynamicznie, mają szybkie auta i lubią w nich podkręcać osiągi.

Wymiana amortyzatorów – kiedy, jak i za ile?

Mechanicy samochodowi zalecają wymianę amortyzatorów, kiedy licznik wskaże, że przejechałeś od 80 000 do 100 000 km. Najlepiej co 20 000 km profilaktycznie sprawdzać ich stan. Popękane i wyrobione części nie spełniają swojej funkcji. Gdy auto zaczyna skręcać w jedną stronę, droga hamowania wydłuża się, a Ty słyszysz stukanie w nadkolu lub odczuwasz wibracje kierownicy, to znak, że czeka Cię niemały wydatek i naprawa. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę amortyzatorów, pamiętaj, że musisz robić to parami. Jeżeli uszkodzisz np. przedni amortyzator po lewej stronie, będziesz musiał wymienić także ten prawy, żeby oś auta pracowała równomiernie. Aby przedłużyć nieco żywotność amortyzatorów, na co dzień staraj się omijać dziury na drodze, regularnie sprawdzaj stan amortyzatorów oraz szczelność. Jeśli to możliwe, unikaj także nagłego hamowania.

Kwota, jaką trzeba zapłacić za jeden amortyzator, to średnio między 300 a 700 zł. Ceny zależą od producenta, który wyprodukował sprzęt. Do tego jeszcze trzeba doliczyć koszty robocizny, czyli około 100-300 zł – w zależności od marki auta i rodzaju amortyzatora (przedni bądź tylny). Jeśli szukasz części do swojego auta, wejdź tutaj. Sprawdź bogatą ofertę amortyzatorów oraz innych elementów układu tłumiącego, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

 

http://naropa2016.org/nowoczesny-naroznik-tarasowy/ https://benmeirovitz.com/pierwsze-lekcje-jazdy-na-koniu/ https://pobauditpanel.org/okna-na-wymiar-gdzie-ich-szukac/